Koszt budowy domu to w wielu przypadkach podstawowy problem, jaki trzeba rozwiązać by móc cieszyć się wygodnym mieszkaniem i pełną swobodą. Nasze marzenia o własnym M często są brutalnie weryfikowane dostępnymi środkami. Z wymarzonych 150m2 robi się nagle 80m2 – na tyle możemy sobie pozwolić. Jednak czy tak naprawdę duży dom jest równoznaczny z domem wygodnym. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jakiej przestrzeni do życia tak naprawdę potrzebujemy i jak niewielki procent powierzchni dużego domu jest efektywnie wykorzystywany, na co dzień.
Zacznijmy od projektu. Wśród domów katalogowych projekty domów małych stanowią bardzo liczną grupę. Są to zarówno domy parterowe, jaki i te z użytkowym poddaszem. Niekiedy tez zdarzają się mikro-domy piętrowe, posiadające swój niepowtarzalny urok i będące odpowiedzią na wyśrubowane wymagania planów miejscowych. Dom mały to taki, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 120m2. Najczęściej wybierane są te oscylujące wokół wartości 80-100m2. Dają one poczucie większej przestrzeni niż mieszkanie w budynku wielorodzinnym i nie są zbyt kosztowne w budowie i utrzymaniu. Średni koszt zakupu projektu gotowego domu do 100m2 to ok 1500-2500zł.
Kolejnym zadaniem jest sama budowa. W zależności od skomplikowani bryły i dachu koszt budowy takiego domu (do stanu deweloperskiego) powinien się mieścić między 150 000 a 230 000 zł, dodać do tego musimy małą, podmiejską działkę w okolica dużego miasta, której koszt to ok. 100 000 -150 000tys. Przykładowa suma kosztów budowy małego domu (ok. 350 000zł) jest o ok. 1/4 mniejsza od kosztu zakupu mieszkania w dużym mieście (ok 430 000zł w stanie deweloperskim).
Gdy chcemy by mimo niewielkiej powierzchni nasz dom był dla nas wygodny najważniejsze decyzje podejmujemy już przy wyborze projektu. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni (a zapisy prawa miejscowego na to pozwalają) oraz zminimalizowaniu kosztów powinniśmy wybrać dom z płaskim dachem. Jeśli nie jest nam bliska modernistyczna bryła najlepszym rozwiązaniem będzie dach dwuspadowy i dom z użytkowym poddaszem. Pozwoli to w maksymalny sposób wykorzystać dostępna przestrzeń i ograniczyć powierzchnię zabudowy zyskując miejsce na ogród rekreacyjny.
Samo rozplanowanie pomieszczeń powinno zapewniać komfort wszystkim mieszkańcom. Najczęstszym (bo najwygodniejszym) jest rozwiązanie gdzie kuchnia i salon znajdują się na parterze a sypialnie na poddaszu. Przy odrobinie kreatywności uda się na pewno wydzielić w salonie część do pracy. Przy małych powierzchniach najlepiej sprawdza się kuchnia otwarta, która staje się przedłużeniem salonu. Jeśli zależy nam na przestronności części parterowej powinniśmy wybrać projekt, który ma duże przeszklenia otwierające salon na ogród. Dodatkowo jasne ciepłe barwy z dominacją bieli nadadzą wnętrzu przytulności i „objętości”. Sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie części kotłowni, jako spiżarni oraz ulokowanie małej toalety pod schodami (we. Spiżarni lub schowka pod schodami). Na piętrze powinno znaleźć się miejsce na łazienkę oraz pralnię. Dobrze jest również wybrać projekt, który ma garderobę. Jeśli piętro nie przewiduje takiego rozwiązania postarajmy się do maksimum wykorzystać miejsc pod skosami zagospodarowując trudno dostępne fragmenty na szafki i schowki. Dzięki takim rozwiązaniom pokoje staną się bardziej ustawne a my zyskamy miejsce do przechowywania. Możemy tez wykorzystać przestrzeń miedzy sufitem a szczytem – wystarczy właz strychowy wraz ze składanymi schodkami, aby pod samym dachem móc przechowywać te rzeczy, z których korzystamy rzadko (np. choinkę i ozdoby świąteczne, sprzęt narciarski itd.). Mały dom to wiele możliwości, często okazuje się on dużo bardziej funkcjonalny niż nieprzemyślane metry w domach o większej powierzchni.
Wyzwaniem zarówno dla projektantów jak i inwestorów jest zazwyczaj łazienka. Bezbrodzikowy prysznic w formie wnęki lub całkowicie otwarty to dodatkowe wrażenie przestronności łazienki. Jeśli obawiamy się pryskającej wody możemy zastosować składane ścianki prysznicowe lub eleganckie szklane kabiny o wysokiej przejrzystości. Dodatkowo duże lustra i przemyślane podziały oraz wzór wykończenia śc9ian (zarówno kolor jak i wielkość oraz kształt płytek) mogą w znaczny sposób przyczynić się do odbioru łazienki, jako większej.
Bardzo dobrze napisane. Dobrze się czyta.