Kilka kroków do wymarzonego domu

[REKLAMA]

Proces budowy domu należy zazwyczaj do tych dłuższych i bardziej problematycznych, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Każdy element wymaga uprzedniego zaplanowania, aby podczas prac budowlanych nie napotykać przykrych niespodzianek zbyt często.

Dlatego znajomość wszystkich etapów oraz wstępna wycena prac budowlanych już na samym początku znacznie ułatwi osiągnięcie założonego celu.

Pierwszym naszym obowiązkiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Już na tym etapie będziemy musieli wykazać się odrobiną cierpliwości, ponieważ czeka nas kilka wycieczek do urzędów oraz trochę papierkowej roboty. Mając już działkę, musimy również się zdecydować na projekt i kosztorys naszego przyszłego domu. Możemy zakupić projekt indywidualny, który będzie zdecydowanie lepiej dopasowany do własnych potrzeb oraz preferencji. To rozwiązanie jednak wiąże się z dłuższym terminem realizacji i znacznie wyższym kosztem. Drugą opcją jest zakup gotowego projektu. Nie będzie on w tak duży stopniu dopasowany do indywidualnej wizji, jednak wybór takich projektów na rynku jest ogromny, także każdy może znaleźć coś dla siebie. Na tym etapie musimy zająć się również podłączeniem działki do różnych mediów, takich jak sieć elektryczna, gazowa oraz wodociągowa.

Drugi etap dotyczy już bardziej fizycznego przygotowania do budowy. Zadania, z jakimi mamy teraz do czynienia to ogrodzenie działki budowlanej oraz wyrównanie parceli. Musimy również zatrudnić geodetę, który dokona dokładnych pomiarów i wyznaczy miejsce naszego domu. Jest to też moment, gdy stawiamy fundamenty oraz zabezpieczamy je przed wpływem wilgoci.

Następny etap jest nazywany stanem surowym otwartym. Skupimy się teraz na pobudowaniu ścian zewnętrznych, betonowych schodów oraz stropów dachu. Należy pamiętać, że ta faza pochłania znaczną część funduszy przygotowanych na budowę domu, dlatego trzeba się upewnić, że stać nas na jej ukończenie. Oprócz pieniędzy, ten proces pochłania również sporo czasu, najrozsądniej więc prace zacząć wczesną wiosną.

Kolejnym krokiem jest montaż wszelkich instalacji wewnątrz budynku. Należy to zrobić dokładnie i przemyślanie, aby później uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Po odbiorze instalacji można przejść do wylewania podłóg oraz wewnętrznego  tynkowania. To też czynności, które trzeba przeanalizować i zastosować materiały, które będą najlepiej przystosowane do naszych wymagań.

Zbliżamy się ku końcowi. Teraz została nam już „tylko” instalacja wszelkich urządzeń grzewczych oraz prace typowo wykończeniowe (malowanie ścian wewnętrznych, wstawienie mebli, instalacja gniazdek elektrycznych itd.). W momencie, gdy dom jest już gotowy na przyjęcie rodziny, czeka nas jeszcze odrobina formalności. Jeżeli chcemy się już wprowadzić do mieszkania, do powiatowego inspektoratu nadzoru musimy zgłosić zakończenie prac budowlanych. Jeśli w ciągu 21 dni nie dostaniemy negatywnej odpowiedzi, z powodzeniem możemy zamieszkać w naszym nowym domu.

Artykuł został stworzony w oparciu o materiały dostępne na stronie firmowej: www.techbud.waw.pl – kosztorysy i wyceny budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *