Sypialnia to bardzo intymne miejsce, służące relaksowi po całym dniu ciężkiej pracy. Starannie zaaranżowana spełnia nasze oczekiwania, a w czasie upragnionej pory snu zapewnia poczucie bezpieczeństwa i odprężenia. Poza kilkoma czynnikami, na które składają się kolory ścian, oświetlenie, głównym wyzwaniem staje się przede wszystkim wybór mebli sypialnianych, szczególnie łóżka. Wszak to w nim spędzamy najwięcej czasu, a jakość snu decyduje o tym, w jaki sposób rozpoczniemy kolejny dzień i z jakim samopoczuciem wstaniemy.
Jak wybrać odpowiednie łóżko?
Łóżko dobieramy oczywiście do ilości śpiących w nim osób lub metrażu pokoju, czasem decydują indywidualne preferencje. Nikt przecież nie zabroni samotnej osobie zakupu łoża małżeńskiego jeśli spełnia to jej oczekiwania pod względem komfortu. Jeśli chodzi jednak o kwestie techniczne, należy stosować się reguły mówiącej o tym, że długość łóżka dobieramy do wzrostu najwyższej, śpiącej w niej osoby. Do obranej miary lepiej jest uwzględnić zapas w postaci dwudziestu centymetrów.
Aby optycznie powiększyć mniejsze pomieszczenia, dobrze jest wybierać łóżka w jasnych kolorach, które nie przytłoczą przestrzeni, ale za to ożywią i nadają blasku. W przypadku wielkopowierzchniowych sypialni nie ma takich przeciwwskazań. Znawcy tematu wskazują jednak na minimalną szerokość ramy, jaką powinny spełniać łóżka. W przypadku dwóch osób jest to przynajmniej 140 centymetrów, choć im większa powierzchnia, tym lepiej dla jego użytkowników. Zaleca się także pozostawienie wolnej przestrzeni po obu stronach łóżka, wynoszącej minimum 70 centymetrów. Wskazówka wydaje się być bardzo oczywistą, jednak osoby owładnięte chęcią posiadania wielkiego łóżka, często zapominają o względach praktycznych.
Komfort snu zapewniają nie tylko odpowiednie parametry łóżka, ale także sposób jego ustawienia. Specjaliści radzą, by mebel sypialniany ustawiać wezgłowiem w kierunku ściany, jednocześnie w taki sposób, by przez cały czas móc swobodnie obserwować drzwi wejściowe do pokoju.
Dodatki zawsze trendy
Mimo że w sypialni oczekuje się raczej stonowanych kolorów ścian, można to obejść, umieszczając oryginalną fototapetę tuż za wezgłowiem łóżka. Klimatu doda elegancki uszak, który świetnie sprawdzi się jako mebel sypialniany do wieczornej lektury lub wypicia porannej kawy. Poza tym oryginalne lampy po obu stronach łóżka lub ciekawy żyrandol, a całość zwieńczy klasyczne lustro. Więcej wspaniałych aranżacji znajdziecie pod poniższym linkiem: https://www.wikimeble.pl/SYPIALNIE.
Sypialnia powinna być pomieszczeniem, w którym przebywa nam się dobrze. Warto, żeby wyglądała ciekawie.
Warto postarać się, aby klimat sypialni kojarzył się wyłącznie z wypoczynkiem i odprężeniem. Nawet jeśli w aranżacji pozostałych pomieszczeń sięgamy przede wszystkim po kryterium funkcjonalności, tu nie zaszkodzi dać się ponieść fantazji, dodając wystrojowi wnętrza nutki glamour.