Wybór ręcznika dla dziecka, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy są rodzicami, wcale nie musi być zadaniem łatwym. Najważniejszymi kwestiami, jakie powinniśmy rozważyć, jest rozmiar ręcznika, a także materiał, z którego jest on wykonany. Nie bez znaczenia pozostaje również jego wzór.
Jaki materiał na ręcznik dla dziecka?
Z praktycznego punktu widzenia najlepszym materiałem na ręcznik dla dziecka jest bawełna. Będzie ona z pewnością najbardziej funkcjonalna. Doskonale chłonie ona wilgoć. Dzięki temu łatwo i szybko osuszymy nasze dziecko po kąpieli, a to sprawi, że nie odczuje ono zbyt mocno zmian temperatury, wychodząc z ciepłej wody. Bawełnę możemy również bez problemu prać w pralce w 60 stopniach Celsjusza, bez obawy, że materiał zniszczy się przez zbyt wysoką temperaturę. Szczególnie dla dziecka ważne jest to, aby dobrze oczyścić ręcznik z wszelkich nagromadzonych na nim drobnoustrojów. Jeśli bowiem materiał jest przez dłuższy czas wilgotny, na przykład po kąpieli, jest to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Pamiętajmy także, aby materiał, z którego wykonany jest ręcznik był miękki i puszysty, ponieważ skóra dziecka jest bardzo delikatna, a przez to niezwykle wrażliwa na podrażnienia. Materiałem przyjemnym dla malucha jest na przykład bawełna frotte. Warto pamiętać w tym kontekście także o odpowiednim suszeniu ręczników. Wystawianie ich na pełne słońce czy podsuszanie na rozgrzanym kaloryferze może spowodować, że materiał, z którego wykonany jest ręcznik, stanie się sztywny i szorstki, a ponadto zmniejszą się znacznie jego właściwości absorbujące wodę.
Ręcznik 140×70 cm dla dziecka czy mniejszy?
Dla dziecka w wieku przedszkolnym ręcznik 140×70 cm będzie bardzo dobrym wyborem. Oczywiście możemy zdecydować się też na mniejszy, jednak taki z pewnością posłuży naszemu dziecku na dłużej. Ponadto ręcznik 140×70 cm pozwoli maluchowi bardzo dokładnie otulić się po kąpieli, a to jest bardzo ważne przede wszystkim ze względu na to, że ciało dziecka nie powinno nadmiernie tracić ciepła. Oczywiście, tak jak w przypadku dorosłych, również dzieci powinny mieć osobne ręczniki do wycierania całego ciała, twarzy oraz rąk. Najlepiej więc zainwestować dla przedszkolaka w przynajmniej dwa pełne komplety ręczników, aby móc regularnie je prać i w ten sposób zapewnić dziecku podstawową higienę. Mały organizm jest bowiem szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju infekcje. Aby zapobiec namnażaniu się na ręcznikach bakterii, po każdej kąpieli osuszmy ręcznik na świeżym powietrzu (jeśli oczywiście tylko mamy taką możliwość).
Ręcznik z kapturem dla dziecka
Standardowy ręcznik z pewnością spełni swoją funkcję, jednak warto pomyśleć również nad dostępnymi obecnie na rynku ręcznikami z kapturem. Dzięki kapturkowi dziecko nie będzie wytracać ciepła przez głowę. Będzie to szczególnie ważne dla małych dziewczynek, które już w wieku przedszkolnym potrafią mieć dość długie włosy. Pamiętajmy, że po każdej kąpieli należy je bardzo dokładnie osuszyć, aby nie narażać dziecka na przeziębienie. Ręcznik z kapturem będzie ponadto bardzo atrakcyjny wizualnie dla naszego malucha, szczególnie jeśli na przykład do kaptura będą doszyte uszka jego ulubionego zwierzęcia. Wzór ręcznika bowiem ma co prawda małe znaczenie praktyczne dla rodziców, jednak dla dziecka może być czynnikiem decydującym. Szczególnie ważne będzie to w przypadku, gdy maluch niekoniecznie lubi kąpiele i trzeba go do nich dodatkowo przekonywać. Wówczas każdy element zachęcający może okazać się dla rodziców zbawienny. Pomocne w takim wypadku mogą być także wszelkiego rodzaju zabawki, których można używać w wannie. Obecnie na rynku dostępne są nawet książeczki, które są odporne na działanie wody. Prawdziwym hitem okazują się również specjalne kule do kąpieli barwiące wodę na fantazyjne kolory. Ręcznik z kapturem polecany jest również dla niemowlaków, które bardzo szybko po kąpieli tracą ciepło właśnie przez głowę. Dzięki kapturkowi szczelnie otulimy całe ciało maluszka i, co równie ważne, ochronimy jego wrażliwe uszy.