Aktywność fizyczna, sport są ważnym aspektem życia w zdrowiu, lecz wiąże się również z kontuzjami. Najczęstsze urazy stawu skokowego to zwichnięcie lub skręcenie, które wbrew pozorom mogą mieć poważne konsekwencje. Każdy uraz powinien być wyleczony do końca, zanim nastąpi powrót do uprawiania sportu.
Pierwsza pomoc po urazie stawu skokowego.
Gdy dojdzie do niefortunnego zdarzenia, w którym staw skokowy ulegnie skręceniu lub zwichnięciu, w pierwszej kolejności należy zaprzestać aktywności i nie obciążać danej kończyny. Bardzo ważne jest, aby w krótkim czasie po urazie rozpocząć schładzanie stawu, który staje się coraz bardziej obrzęknięty. Jeśli jest możliwość, warto w pierwszych dniach po urazie skorzystać z serii zabiegów krioterapii, czyli chłodzenia miejsca po urazie ciekłym azotem. Kolejnym ważnym krokiem w postępowaniu po skręceniu stawu skokowego jest unieruchomienie stawu. W tym najlepiej sprawdzi się stabilizator stawu skokowego, który można dostać w każdej aptece lub w sklepie ortopedycznym.
Oczywiście nie należy leczyć się bez konsultacji z lekarzem ortopedą- najlepiej udać się do szpitala lub na pogotowie, aby staw został zbadany przez lekarza oraz w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Lekarz specjalista powinien wykluczyć mechaniczne uszkodzenia struktur stawu oraz w sytuacji, gdy doszło do skręcenia II lub III stopnia, nauczyć pacjenta, w jaki sposób powinien zakładać stabilizator stawu skokowego, aby spełniał on prawidłowo swoją funkcję. Stabilizator stawu skokowego, oprócz unieruchomienia stawu, zapewnia również kompresję, czyli zapobiega powiększaniu się obrzęku. Do 72 godzin po urazie ból stawu może być ostry, dlatego zaleca się stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub inne leki przeciwbólowe.
Rehabilitacja po urazie stawu skokowego.
Gdy minie stan ostry po urazie stawu skokowego, oprócz zabiegów fizykoterapeutycznych np. krioterapii, czy jonoforezy, wprowadza się także ćwiczenia mięśni całej kończyny dolnej, która uległa wypadkowi. Należy wprowadzić ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz poprawiające funkcję stawu skokowego, kolanowego oraz biodrowego. Nie wolno zapominać również o drugiej kończynie, która na czas urazu była bardziej obciążana, niż dotychczas. Ćwiczenia powinny być dobrane do każdego pacjenta indywidualnie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Fizjoterapeuta opracuje plan rehabilitacji oraz zaleci ćwiczenia mające na celu zapobieganie kolejnym urazom.