Łańcuchy śniegowe: dlaczego rolnik nie może się bez nich obejść?

[REKLAMA]

Pora zimowa zawsze niesie ze sobą ograniczenia w zakresie warunków panujących na drodze. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni uwarunkowania drogowe ulegają znacznemu pogorszeniu: zwłaszcza jeśli chodzi o widoczność i nawierzchnię. Mżawka, deszcze, a w końcu gęsty śnieg powodują, że jazda staje się niebezpieczna, a w wymagającym terenie o znacznym spadku – utrudniona. W przypadku ciągników rolniczych masywne opony nie wystarczają. Każdy gospodarz powinien doposażyć swoją maszynę w rolnicze łańcuchy śniegowe.

Rolnicze łańcuchy śniegowe: czym są, jaką funkcję spełniają?

Jak w każdym pojeździe, zarówno samochodzie osobowym, jak i rolniczej maszynie opony jako element bezpośrednio stykający się z podłożem mają zapewnić kierowcy odpowiednią przyczepność. Kiedy warunki atmosferyczne robią się charakterystyczne dla zimowej pory roku: na drodze pojawia się oblodzenie, ukryte nierzadko pod grubą warstwą śniegu – trudno o dobrą stabilizację. Łańcuchy śniegowe nie są tylko krajobrazem autostrad, elementem pojawiających się na kołach ciężarówek czy samochodów osobowych. Grupą, której fatalne warunki drogowe w znacznym stopniu utrudniają pracę są rolnicy. Właściciele bydła muszą codziennie zadbać o dowożenie paszy do gospodarstwa, a w przypadku współpracy związanej z dostawą mleka, w skrajnie trudnym terenie zachodzi konieczność holowania cysterny przez ciągnik. Zimą rolnicy używają swoich ciężkich maszyn do odśnieżania posesji i lokalnych terenów i dróg. Stąd doposażenie ciągnika w rolnicze łańcuchy śniegowe wydaje się być koniecznością.

Rodzaje rolniczych łańcuchów śniegowych

To, w jaki łańcuch śniegowy doposażymy maszynę rolniczą zależy od sposobu jego zamontowania. Na rynku sprzętów dla właścicieli gospodarstw rolniczych możemy znaleźć kilka rodzajów łańcuchów; począwszy od zwykłego łańcucha śnieżnego, którego montaż ze względu na konieczność łączenia pętli wewnętrznej wymaga doświadczenia i wprawy, po łańcuch mocowany do koła, aż do łańcucha plastikowego. Każdy z modeli ma swoje dobre i złe strony. Łańcuch zwykły, choć trudny w montażu zapewnia stuprocentową przyczepność, charakteryzuje się także małym zużyciem, co oznacza że można go eksploatować kilka sezonów. Jeśli jednak nie mamy wprawy w zakładaniu tego typu rolniczego łańcucha śniegowego – bądźmy ostrożni na drodze. W przypadku poluzowania się łańcucha, ciągnik musimy zatrzymać i dokonać poprawek, co bywa kłopotliwe, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych. Łańcuch mocowany do kół wymaga za to wcześniejszego montażu uchwytu. Z kolei łańcuch plastikowy jest raczej domeną samochodów osobowych lub niewielkich ciągników – jest za to prosty w montażu i najmniej kłopotliwy w użytkowaniu. Na rynku dostępne są także łańcuchy samonapinające się, wykonane najczęściej ze stali manganowej.

Rolnicze łańcuchy śniegowe- koszty

Koszt łańcucha śniegowego do maszyny rolniczej jest zależny od materiału z jakiego został wykonany oraz od ich ciężkości. Najtańsze komplety łańcuchów drabinkowych kupimy już za 400 złotych. Natomiast cena profesjonalnych łańcuchów, doposażonych w kolce może osiągnąć nawet 3000 tysiące złotych za parę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *