Własna uprawa cebuli dymki to świetna propozycja, dzięki której można mieć zdrową i smaczną cebulę z własnej działki czy przydomowego ogródka. Chcąc mieć taką cebulę warto wcześniej zainteresować się również tym jak powinno się ją sadzić, w jakiej formule powinna być uprawiana, jak należy ją nawozić, by faktycznie uprawa będzie udana i przyniesie dobre plony.
Zachęcamy do zapoznania się z tym jak wygląda prowadzenie takiej uprawa. Postaramy się krok po kroku przedstawić jak wygląda uprawa popularnej dymki. Dla wielu osób pewnie zaskakujące będzie to, że przy uprawie dymki bardzo ważne będzie między innymi dobranie w odpowiedni sposób sąsiedztwa innych warzyw a także konieczne będzie odpowiednie nawożenie.
Czym jest cebula dymka?
Cebula dymka to małe cebulki, która jest gotowa do posadzenia na działce. Od wczesnej wiosny będzie można je kupować w sklepach ogrodniczych albo można także ją hodować samodzielnie. Kupno dymki to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu będzie można szybciej doprowadzić do zbioru dojrzałej cebuli. Warto podkreślić, że uprawa dymki jest znacznie łatwiejsza niż prowadzenie uprawy cebuli z siewu nasion do gruntu albo z rozsady, ponieważ w tej sytuacji będzie można ominąć ten etap, który będzie w uprawie cebuli najtrudniejszy, następuje on po wschodach. Młode siewki cebuli często będą przegrywać walkę z chwastami albo chorobami. Cebula z dymki uchodzi natomiast za bardziej tolerancyjną na niekorzystne warunki klimatyczne i dzięki temu uprawa będzie możliwa do realizowania na terenie całego kraju. W przypadku dymki zbiory cebuli będą kilka tygodni wcześniej niż w przypadku, gdy będzie w grę wchodziła uprawa z siewu. Uzyskane cebule najczęściej także lepiej się przechowuje. Te wszystkie zalety sprawiają, że uprawa z dymki jest najchętniej wybierana.
Jakie miejsce na uprawę dymki?
Uprawa dymki powinna być prowadzona w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione, na glebie, która będzie przepuszczalna i żyzna oraz ma obojętny albo lekko kwaśny odczyn. Idealne pH gleby dla cebuli będzie na poziomie 6,5 do 7. Jeśli gleba będzie poniżej pH 6 to koniecznie będzie trzeba ją zwapnować. Warto także zadbać o jej wzbogacenie kompostem. Można robić to albo bezpośrednio przed sadzeniem albo jesienią przed kolejnym sezonem, gdy zastosować można obornik. Ważne będzie również odpowiednie położenie cebuli na grządkach. Najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie wcześnie była prowadzona uprawa ogórków albo fasoli szparagowej. Na sąsiadów warto wybrać rośliny takie jak ogórki, pomidory, burak, marchewka, pietruszka, majeranek czy truskawki. Trzeba natomiast unikać uprawy cebuli w sąsiedztwie kapusty oraz rzodkiewki. W okresie, gdy cebula będzie rosła trzeba będzie delikatnie spulchniać glebę motyczką, podlewać i nawozić.
Cebula dymka – sadzenie oraz nawożenie
Cebulę dymką kupioną w sklepie powinno się sadzić wczesną wiosną. Rozstaw między rzędami jaki powinniśmy wykonać to 30-40 cm, natomiast w rzędzie ten rozstaw to między 5 a 8 cm. Głębokość powinna być taka, że wierzchołki będą na poziomie gruntu. Jeśli chodzi o nawożenie możemy mówić o sporych wymaganiach dymki. Obornik można zastosować rok wcześniej przed uprawą. Gleba zostanie wzbogacona, a nadmiar azotu zostanie prze zimę wypłukany. W miarę potrzeb będzie trzeba także pomyśleć o nawożeniu pogłównym cebuli w czasie jej wzrostu. Dobrą opcją będzie stosowanie biohumusu albo nawozu mineralnego, w którym będzie niewielka ilość azotu. Natomiast jeśli chodzi o ten ważny składnik to warto się zdecydować na taki nawóz, w którym będzie fosfor, który ma pozytywny wpływ na wzrost cebuli.
Autor Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |