Mączniak rzekomy dyniowatych jest bardzo popularną chorobą, która pojawić może się na ogórkach oraz w dyniach. Atakuje ona rośliny zarówno w przypadku upraw szklarniowych jak i upraw w gruncie. Początkowo objawy mączniaka rzekomego na ogórkach widocznie są tylko na liściach.
Skuteczne sposoby na likwidację mączniaka z ogórków
Jednak choroba już w ciągu kilku dni może skutecznie doprowadzić do obumierania całej rośliny. Mączniaka rzekomego dyniowatych wywołuje patogen grzybowy. Dlatego choroba najbardziej intensywnie rozwija się podczas ciepłych oraz wilgotnych dni lata. Najczęściej pierwsze objawy choroby widoczne są na ogórkach dopiero w drugiej połowie lipca. Wcześniej pojawia się z kolei w uprawach szklarniowych. Jest to choroba niezwykle postępowa, która rozwija się w ukryciu, długo nie dając pierwszych objawów. Natomiast po zauważeniu objawów, kiedy dojdą do tego sprzyjające warunki, do zniszczenia całej rośliny może dojść nawet w ciągu kilku dni. Najbardziej charakterystycznym objawem mączniaka rzekomego na ogórkach są nieregularne plamy pojawiające się na górnej części liścia. Początkowo są chlorotyczne, natomiast z czasem brunatnieją. Najczęściej choroba ograniczona jest nerwami liścia, dlatego plamy ułożone są w mozaikę. Jednak z czasem zlewają się, zajmując całą powierzchnię liścia. Zauważyć można także szary nalot, który pojawia się na dolnej stronie liści i z czasem ciemnieje, przybierając barwę fioletową.
Rozwiń mączniaka rzekomego na ogórkach
Kluczowym elementem dla prawidłowego zapobiegania chorobie jest poznanie warunków, w których mączniak rzekomy dyniowatych rozpoczyna infekowanie roślin. Ważną informacją jest, że mączniak jest patogenem, który może zimować w naszym klimacie. Zwłaszcza jeżeli zainfekowane liście oraz pozostałe części roślin zostaną pozostawione w ogrzewanych szklarniach, czy znak kompozytowych, gdzie w związku z procesami rozkładu substancji temperatura jest nieco wyższa. Jednak rozwojowi mączniaka sprzyja także wysoka wilgotność powietrza. Dodatkowo mączniak szybciej zakaża rośliny, kiedy występują chłodne noce, z temperaturami sięgającymi od 15 do 16 stopni oraz ciepłe dni, kiedy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. Patogeny mogą przemieszczać się nawet z podmuchami wiatru i to na bardzo dużą odległość. Tym samym bardzo intensywnie infekują mieszczące się obok uprawy.
Ekologiczne zwalczanie mączniaka z ogórków
Aby uzyskać najlepsze efekty walki z mączniakiem należy rozpocząć zabiegi jak najwcześniejszym etapie rozwoju choroby. Jest to kluczowe w przypadku uprawy ogórków, które mogą być bardzo łatwo porażone przez mączniaka. Tym samym wybierając gatunki do swoich upraw warto wybrać takie odmiany, które wykazują się wysoką odpornością na różne choroby grzybowe, w tym na mączniaka rzekomego dyniowatych. W związku z faktem, że patogen może zimować w gruncie zmianowanie jest bardzo ważnym elementem podczas uprawy warzyw. Konieczne jest także usuwanie resztek po uprawie. Wszelkie pędy, liście oraz inne części roślin, które zostały zainfekowane przez chorobę muszą zostać usunięte. Dodatkowo nie mogą one dostać się do kompostownika, gdzie mogłyby przetrwać, a następnie dalej inwokować kolejne rośliny. Wśród ekologicznych metod usuwania mączniaka rzekomego na ogórkach zalicza się opryski biopreparatami, które przygotować można na bazie chwastów oraz ziół. Najbardziej popularna jest gnojówka z pokrzyw, a także wywar ze skrzypu polnego. Wystarczy opryskać rośliny oraz ziemię dookoła co dwa lub trzy tygodnie.
Autor: Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu. |