Pomidory to smaczne i bardzo zdrowe owoce, często wybierane w codziennej diecie. Znaleźć w nich można wiele cennych składników, takich jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, oraz witaminę C, A i E.
Można je uprawiać nie tylko w szklarniach, ale również w gruncie.
Jakie odmiany pomidorów wybrać?
Do wyboru jest spora ilość odmian wszelakiej maści pomidorów. Różnią się one między sobą wielkością, kolorem, kształtem, terminem owocowania, walorami smakowymi, a także odpornością na szkodniki i choroby. Wybór danej odmiany zależy oczywiście również od własnych preferencji, a także od celu przeznaczenia tych owoców. Niektóre odmiany są polecane zwłaszcza do robienia soków i przecierów, a inne jako dodatek do sałatek czy do robienia uwielbianego przez dzieci ketchupu. W naszym kraju najchętniej wybierana jest odmiana pomidora malinowego. Ma ona wyjątkowy, słodki smak. Godnym polecania jest pomidor Malinowy Ożarowski czy Malinowy Warszawski. Popularnością cieszy się również odmiana Beta oraz Atol, a także Gigant.
Uprawa z siewu czy z rozsady?
Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, odznaczają się długim okresem wegetacyjnym. Z tego względu nasiona wysiane bezpośrednio do gruntu, bardzo długo by kiełkowały, natomiast rośliny rosłyby słabo, dałyby niewielki plon i dosyć późno by owocowały. Nasiona pomidorów kiełkują w temperaturze 20-25 stopi, z tego względu chcąc przyspieszyć ich proces wzrostu, należy je uprawiać z rozsady. Rozsadę najlepiej jest założyć już pod koniec lutego albo na początku marca. Rozsada powinna mieć około 15-30 cm wysokości i ok. 5-7 listków. Taką rozsadę można zrobić samemu albo zakupić w sklepie ogrodniczym. Odmianę pomidorów należy dopasować do własnych potrzeb. Do gruntu rośliny powinno się sadzić dopiero po 15 maja, kiedy nie będą już występowały przymrozki. Warto pamiętać, iż te rośliny są niezwykle wrażliwe na ujemne temperatury, z tego względu nawet niewielki przymrozek może przyczynić się do umierania roślin.
Pielęgnacja pomidorów
Pomidory lubią glebę odpowiednio odżywioną, nasłonecznioną i przekopaną. Z tego względu najlepiej zasilić ją obornikiem czy kompostownikiem. Przed zasadzeniem sadzonki należy więc zastosować taki nawóz. Ziemię warto ściółkować pokrzywą i ściętą trawą, dzięki temu można zapobiec przesuszaniu jej wierzchniej warstwy w trakcie gorących okresów. Sadzonki powinny być umieszczone w gruncie w odstępach około 50 cm. W ten sposób zapewni się im odpowiednio dużo światła i powietrza. Pomidory, które muszą być palikowane, dopiero po podrośnięciu, należy zamocować ich łodygi do przygotowanych podpór. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu pomidorów, co drugi dzień, co jakiś czas warto je również wzmocnić ekologicznym nawozem, jak gnojówka z pokrzyw. Można ją przygotować samodzielnie. Podlewać rośliny trzeba jedynie po południu, nie mocząc przy tym liści, co mogłyby doprowadzić do wystąpienia choroby grzybowej (zaraza ziemniaczana). Po przesadzeniu sadzonek do gruntu dobrze jest oderwać wszystkie liście, które stykają się z podłożem. Podczas całego sezony bardzo ważne jest kontrolowanie wzrostu roślin, jeśli to konieczne należy uszczykiwać boczne pędy wyrastające w kątach rośliny, dzięki czemu pomidory będą dobrze owocowały.
Co można posadzić koło pomidorów?
W sąsiedztwie pomidorów mogą znaleźć się owocowe kwiaty, które przyciągną owady potrzebne do ich zapylenia. Właściwy dobór roślin jest bardzo ważny i pełni nie tylko funkcję ozdobą, ale również ochronną. Koło pomidorów można zasadzić aksamitki, zwabiające nicienie glebowe, które nie będą już zainteresowane pozostałymi nasadzeniami.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |