Jak zabezpieczyć na zimę domek ogrodowy?

[REKLAMA]

Drewniane domki ogrodowe stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Mogą one bowiem służyć różnorodnym celom. Można w nich na przykład przechowywać narzędzia czy meble ogrodowe. Pamiętajmy jednak, że o domek ogrodowy należy odpowiednio dbać, w tym również zabezpieczać go na okres zimowy.

Domek ogrodowy – czy warto go zabezpieczać na zimę?

Domki ogrodowe najczęściej wykonane są z drewna. Jest to materiał bardzo wdzięczny i polecany przez wiele osób. Choć mogłoby się wydawać, że domki drewniane zostały wyparte przez domy murowane, to jednak drewno wydaje się wracać do łask. Dzięki nowoczesnym technologiom domki drewniane są bardzo trwałe. Jednym z najczęściej podnoszonych przez przeciwników domów drewnianych argumentów jest to, że drewno jest łatwopalne. Dziś jednak jest ono odpowiednio zabezpieczane, aby domki drewniane były w pełni bezpieczne. Domek ogrodowy może pełnić wiele różnych funkcji. Najczęściej jest to mały domek, który służy do przechowywania narzędzi czy mebli ogrodowych. Jeśli postawimy taki domek na działce, to może on służyć nawet jako domek letniskowy, w którym bez problemu można będzie nocować oraz spędzać ciepłe dni. Niektórzy decydują się nawet na zbudowanie domu całorocznego, który wykonany będzie właśnie z drewna. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Dom drewniany powinien przekonywać do siebie szczególnie miłośników natury, gdyż jest to opcja najbardziej ekologiczna. Ogrzanie go jest bardzo łatwe, szczególnie jeśli jest on ocieplony, a ponadto drewno jest surowcem odnawialnym, do którego obróbki nie potrzeba zbyt wiele energii. Pamiętajmy, aby każdy drewniany domek ogrodowy zabezpieczyć przed okresem zimowym. W czasie zimy bowiem zachodzą bardzo duże zmiany atmosferyczne – temperatura powietrza znacznie spada, często pojawia się także śnieg. To wszystko sprawia, że drewno, z którego wykonany jest nasz domek, może utracić swoje właściwości. Dlatego też przed każdą zimą obowiązkowo należy przeprowadzić odpowiednie prace konserwacyjne, które zapobiegną uszkodzeniom domku, wywołanym przez zmiany atmosferyczne.

Konserwacja domku ogrodowego przed zimą

W zimie nasz domek ogrodowy będzie narażony na wiele szkodliwych dla niego czynników. Dlatego też przed okresem zimowym należy podjąć odpowiednie kroki, aby go właściwie zabezpieczyć. Po pierwsze, domek taki należy dokładnie umyć. Wystarczy do tego szczotka ryżowa, woda oraz mydło. Ważne, aby było to szare mydło. Następnie drewno musi dokładnie wyschnąć. Dopiero wówczas możemy przechodzić do kolejnego etapu konserwacji, jakim jest dokładne starcie drewnianej powierzchni domku. Możemy użyć do tego szlifierki. Jeśli jednak nie posiadamy w domu takiego sprzętu, równie dobrze sprawdzi się zwyczajny papier ścierny, który kupimy w każdym sklepie budowalnym za niewielką cenę. Z pewnością doskonale spełni on swoją funkcję. Kolejnym krokiem w konserwacji naszego domku powinno być pokrycie drewna specjalnym środkiem impregnującym, który nazywany jest bejcą. Taki proces powinniśmy wykonać co najmniej dwukrotnie, aby mieć pewność, że nasz domek ogrodowy został zaimpregnowany w dokładny sposób. Etapem końcowym jest pokrycie drewna specjalnym lakierem, jednak nie jest to krok obowiązkowy. Bez wykonania konserwacji nasz domek narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. W szczelinach domku bowiem może gromadzić się na przykład śnieg. Wilgoć w efekcie może spowodować, że drewno, z którego wykonany jest budynek zacznie pleśnieć. Ponadto zwilgotniałe drewno jest podatne na odkształcanie się. Oprócz zabezpieczenia samego drewna, należy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu takich elementów, jak na przykład rynny. Powinniśmy je dokładnie oczyścić z nagromadzonych w nich zanieczyszczeń, na przykład z liści. Warto upewnić się także, czy nasze okna są szczelne. Jeśli nie, konieczne będzie ich uszczelnienie. Tak przygotowany domek ogrodowy powinien przetrwać okres zimowy bez większych usterek wywołanych czynnikami atmosferycznymi.

One thought on “Jak zabezpieczyć na zimę domek ogrodowy?

  1. ja do zabezpieczania tego typu rzeczy używam vidarona. daje fajny efekt, uwypukla takie naturalne pikeno drewna i szybko schnie, wiec nawet nie trzeba przyklejac kartki swiezo malowane 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *