Podobno gdy raz spróbujesz pomidorowa z własnego ogrodu, nigdy już nie będziesz chciał jeść innego. Z pewnością ucieszy Cię fakt, że uprawa pomidorów nie jest skomplikowana jak mogłaby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wyhodowanie sadzonek z nasion, jest chyba najbardziej wymagającą czynnością w całej uprawie pomidorów
Sadzenie pomidorów w gruncie
Jeśli na tym etapie poniosłeś fiasko, warto kupić gotowe sadzonki i posadzić je bezpośrednio na miejscu docelowym. Pomidory sadzimy w ogrodzie, na rabatach, gdzie w poprzednich czterech latach nie hodowano pomidorów. Miejsce w którym sadzimy pomidory dobrze jest przekopać z kompostem lub z obornikiem. Najlepszy czas na sadzenie to druga połowie maja, kiedy minie już niebezpieczeństwa mrozu. Odstępy między sadzonkami powinny wynosić około 80 cm w rzędzie, oraz 100 cm między rzędami. W przypadku pomidorów zawsze kopiemy dłuższą bruzdę, aby lekko unosiła się na powierzchnię. Bruzda musi być głębsza, bo na jej dno kładziemy kompost, następnie warstwę gliny, potem ją polewamy i tu wsadzamy pomidora. Przed wysadzeniem sadzonki należy przyciąć wszystkie liście na łodydze z wyjątkiem wierzchu, który będzie wystawał z ziemi. Pomidora i całą bryłę korzeniową wkładamy do bruzdy i starannie zakopujemy. Aby zaspokoić wymagania pokarmowe pomidorów, dostarczamy im około drugiego tygodnia po wsadzeniu nawozów mineralnych w płynie lub granulkach.
Zatrzymanie wzrostu i uprawa
Kiedy na roślinach wyrośnie od 5 do 7 pięter kwiatów, możemy przyciąć rośliny. W naszych warunkach to zupełnie wystarczające, gdyż wyższe nie dojrzeją, a pomidor jako pnącze, rośnie bez końca. Należy pamiętać o stałym usuwaniu bocznych pędów, które z zasady tylko pogrubiają roślinę i odbierają siłę potrzebną do kwitnienia i tworzenia owoców. Zwykłe pomidory na patyku muszą mieć jeden, najwyżej dwa pędy, więcej mogą mieć odmiany krzaczaste. Pomidory podlewamy regularnie w taki sposób, aby woda nie miała kontaktu z nadziemną częścią rośliny. Zmniejszy to ataki pleśni na rośliny. Regularne podlewanie oznacza podlewanie raz na 3 do 4 dni, w zależności od tego, czy nie padało, oraz czy ostatnie podlewanie było obfite. Trzeba pamiętać, że pomidory muszą zawsze znajdować się w wilgotnej glebie. Pomidory najlepiej rozwijają się, gdy mają dookoła łodygi warstwę materii organicznej, która zarówno zatrzymuje więcej wilgoci w glebie, jak i zatrzymuje więcej ciepła w nocy. Pomidory prowadzimy do góry na tyczkach, podwiązując delikatnie sznurkami lub paskami tkaniny.
Pielęgnacja i zbiory
Optymalna temperatura sprzyjająca hodowli pomidorów to ok +/- 25 stopni. Pomidory gruntowe narażone są na szkodniki, choroby i pleśnie. Nie zapobiegniesz inwazji mszyc ani ciem, ale możesz wpłynąć na wiele chorób unikając błędów podczas uprawy. Jeśli na szczycie pędu, lub na owocach znalazłeś ciemną plamę, uważaj jeśli plama z czasem zmieni się na czarną i skórzastą, oznacza to brak wapnia. Pomidory mogą mieć niedobór wapnia, jeśli jest zbyt zimno, lub zbyt gorąco a podlewanie jest nieregularne. Nie bez znaczenia jest też nadmierne stosowanie nawozów azotowych oraz potasu, rośliny tego nie lubią.
Pomidory zbieramy stopniowo. Gdy tylko pojawi się ryzyko dużych burz i gradu, można zerwać wszystkie pomarańczowe owoce i umieścić je w skrzynkach, a następnie wystawić na słońce aby dojrzały. W celu szybszego dojrzewania, możemy pod koniec sierpnia usunąć wierzchołek pędu, pozwalając tym samym na dojrzewanie ostatnich owoców.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |