Komornik – zawód niemiły, ale zapewniający dobrą przyszłość

[REKLAMA]

Młodzi ludzie bardzo często nie chcą rozmawiać na temat swojej przyszłości. Wiedzą tylko, że chcą mało pracować, dużo zarabiać i cieszyć się życiem. I choć z pozoru wydaje się to nierealną bajką, to są zawody, które w dużym stopniu umożliwiają spełnienie tych marzeń. Trzeba jednak jasno zdać sobie sprawę, że może to być zawód niezwykle odpowiedzialny i będący niekiedy bardzo dużym obciążeniem dla psychiki. Jeśli jednak umiesz sobie z tym radzić, możesz zostać… na przykład komornikiem.

Komornik to zawód zaufania publicznego, który obok sądu rejonowego upoważniony jest do egzekwowania tytułów wykonawczych. To jego zadaniem jest przeprowadzenie skutecznego postępowania egzekucyjnego, czyli odzyskanie należności od dłużnika na rzecz wierzyciela. To zajęcie z pewnością niełatwe, stresujące, ale zapewniające dobre wynagrodzenie i stabilną sytuację finansową na całe życie.

Jak zostać komornikiem?

Aby parać się tą profesją w Polsce, przede wszystkim należy posiadać polskie obywatelstwo oraz mieć nieograniczone prawa obywatelskie i cywilne. Trzeba także mieć ukończone 26 lat, ale z uwagi na wymóg posiadania wykształcenia prawniczego wraz z tytułem magistra w tej dziedzinie oraz odbycia aplikacji komorniczej, ta granica wiekowa nie narzuca większych ograniczeń. Po aplikacji należy zdać stosowny egzamin, z którego zwolnieni są tylko sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, radcy prawni i notariusze, a więc ci, którzy odbyli aplikacje i zdali egzaminy w innych zawodach prawniczych.

Co ciekawe, do zawodu komornika garnie się coraz więcej kobiet. Choć przez dziesiątki lat uważano, że to typowo męskie zajęcie, bo wymaga niezwykłej odporności psychicznej, dziś sytuacja się zmienia. Powszechnie wiadomo, że u kobiet empatia często ma ogromny wpływ na działanie, a w zawodzie komornika niestety trzeba albo pozbyć się tego uczucia, albo doskonale nad nim panować. Mimo to dziś już niemal 25% komorników w Polsce to właśnie kobiety. Być może dlatego, że to właśnie panie posiadają niezwykłą intuicję, która, podparta rzetelną znajomością przepisów, wpływa na wzrost efektywności działań.

Ile może zarobić komornik?

To temat, który rozpala wiele głów. Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z komornikiem, naczytali się wiele. Osoby, od których komornik ściągał już jakieś należności, z pewnością zwróciły uwagę na różnicę między kwotą faktycznych zaległości a ogólną sumą, którą wyegzekwował komornik. Różnica ta nie wynika jednak wyłącznie z kwoty wynagrodzenia pobieranego przez komornika. W łącznej sumie zawarte są także odsetki od należności głównej oraz inne opłaty, w tym te niezbędne na utrzymanie biura komorniczego i pracowników kancelarii.

Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo iż każdy komornik funkcjonuje przy jakimś sądzie rejonowym, nie otrzymuje on żadnego, stałego wynagrodzenia z tego tytułu. To, jakie wynagrodzenie osiąga, zależy tylko i wyłącznie od jego skuteczności działania. Szacuje się, że na cele prywatne dysponuje on kwotą większą niż 7-8 tysięcy netto w skali miesiąca.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem zawodu komornika, powinieneś porozmawiać z jednym z uznanych przedstawicieli tego zawodu, jak chociażby właścicielem kancelarii www.czosnyka-komornik.pl. Dzięki rozmowie z doświadczonym komornikiem z pewnością poznasz blaski i cienie tego zawodu, a to powinno ułatwić podjęcie tej ważnej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *