Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym przeżyciem. To początek zmian, jakie niesie ze sobą to tragiczne wydarzenie. Gdy już opadną emocje, trzeba zastanowić się, jak powinien wyglądać nagrobek i z jakiego materiału powinien zostać wykonany. Przechadzając się alejkami na cmentarzu, szukamy inspiracji i w zasadzie mamy jeszcze większy mętlik w głowie.
Na cmentarzu ciągle zobaczymy pomniki wykonane z lastriko, które najczęściej były stawiane w czasach PRL-u. Ten materiał budowlany to połączenie wody, cementu, grysu i barwnika, które wykorzystywano na posadzkach, schodach i oczywiście do wykonywania form na nagrobki. W opozycji do lastriko stoją pomniki wykonane z marmuru.
Od razu rzucają się w oczy, sprawiając wrażenie bogactwa i pewnego onieśmielenia. Czasami zdarzają się też pomniki wykonane z granitu i piaskowca. Dochodzimy do wniosku, że każdy kamień ma swoich zwolenników, więc decyzja nie jest łatwa. Okazuje się jednak, że to, co najdroższe, nie zawsze jest najlepsze.
Marmur – drogo, ale czy najlepiej?
Marmur to przepiękny kamień, który zachwyca przede wszystkim swoimi niepowtarzalnymi, ale zawsze charakterystycznymi deseniami. Gama kolorystyczna tego kamienia przyprawia o zawrót głowy i w zasadzie trudno zdecydować się na barwę i jej odcień. Jednak marmur nie wydaje się dobrym wyborem, szczególnie w naszym klimacie. Jest skałą wapienną i w kontakcie z deszczem, mrozem, topniejącym śniegiem bardzo szybko ulega erozji.
W ciągu dziesięciu lat kwaśne deszcze dokonają dodatkowych zniszczeń i nagrobek będzie wymagał gruntownego remontu lub wymiany poszczególnych elementów, z których zostanie zbudowany. Przed uszkodzeniami nie uchroni go nawet najdokładniejsza konserwacja, regularna opieka i sprzątanie. Marmur nie jest odporny na działanie związków chemicznych, które niestety krążą w powietrzu i które zawarte są w środkach czyszczących.
A może piaskowiec?
Dość dużym zainteresowaniem cieszą się nagrobki z piaskowca. To kamień, który jest stosunkowo łatwy w obróbce, można go modelować i dowolnie kształtować. Wszyscy wiemy, jak pięknie wyglądają rzeźby i płaskorzeźby wykonanie z tego kamienia. Jednak utrzymanie w czystości takiego pomnika to spore wyzwanie.
Musi on być regularnie impregnowany i czyszczony, a to wymaga dużego wysiłku. I choć na rynku pojawiają się coraz lepsze preparaty przeznaczone do pielęgnacji piaskowca, to jednak warto zastanowić się nad kolejnym rodzajem kamienia, który zdecydowanie wygrywa tę konkurencję.
Granit to optymalny wybór
Obecnie pomniki najczęściej wykonuje się z granitu. To bardzo trwały i odporny kamień. Trudno go uszkodzić mechanicznie, jest odporny na zarysowania, a także na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nie ma dwóch jednakowych płyt granitowych, mnogość kolorów i faktur sprawia, że każdy pomnik jest niepowtarzalny. Bardzo łatwo też można go utrzymać w czystości, bo sprzyja temu gładka powierzchnia płyt oraz mała skłonność kamienia do nasiąkania.
Zanim zdecydujesz się na pomnik dla kogoś bliskiego, powinieneś porozmawiać z fachowcami w tej dziedzinie. Profesjonaliści ukrywający się chociażby pod adresem www.szczerba-granit.pl z pewnością pomogą ci w podjęciu decyzji. W końcu pomnik, który chcesz postawić, ma przetrwać lata i nie powinien sprawiać trudności w utrzymaniu czystości.
bliskich nosmy w sercu . nawet najładniejszy i najwiekszy pomnik nie jest wstanie zrekompensowac straty