Pokój dziecka pełni kilka ważnych funkcji, po pierwsze jest azylem gdzie młody człowiek może w ciszy i spokoju realizować swoje pasje, bawić się i korzystać z uroków dzieciństwa. Po drugie jest to pomieszczenie przeznaczone do snu i nabierania energii. A z czasem przychodzi taki moment, iż pokój dziecięcy staje się miejscem nauki, odrabiania lekcji oraz zdobywania nowej wiedzy. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak ustawić, zagospodarować oraz wyposażyć biurko dla dziecka.
Ustawienie ma znaczenie
Miejsce, w którym biurko będzie się znajdować, jest ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność tego mebla. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie stanowiska do nauki pod oknem, jednak nie zawsze jest taka możliwość, dlatego zaleca się tak zaaranżować pokój dziecięcy, by biurko było dobrze oświetlone, czy to przez naturalne światło słoneczne, czy też przy pomocy lamp. Uchroni to oczy przed zmęczeniem i ułatwi korzystanie z komputera oraz wykonywanie innych zadań, takich jak rysowanie, malowanie lub zabawa.
W zależności od kształtu i rozmiaru pomieszczenia należy wybrać wygodne miejsce, w którym biurko nie będzie przeszkadzać, a praca i nauka przy nim będą wygodne. Ciekawym rozwiązaniem są narożne modele, które zapewniają funkcjonalne wykorzystanie większej przestrzeni bez zagracenia pomieszczenia. W pokojach należących do dziewczynek, taki wybór pozwala na wygospodarowanie miejsca na dodatkowe mebelki, takie jak np. toaletki. Unikajmy także ustawienia biurka bezpośrednio w sąsiedztwie drzwi, gdyż jest to niepraktyczne, a dźwięki spoza pokoju mogą powodować dyskomfort podczas nauki.
Ergonomia i ekonomia przestrzeni
Nowoczesne biurka, takie jak te w ofercie sklepu WikiMeble dają możliwość bardzo wygodnego rozplanowania, co ma na ich powierzchni się znajdować. Dzieci i nastolatki coraz częściej do pomocy w nauce lub odrabianiu lekcji wykorzystują komputery i Internet, dlatego ważne jest umieszczenie monitora, tak by nie przeszkadzał on podczas nauki. Powinien być on oddalony minimum 50 centymetrów od oczu dziecka, w ten sposób korzystanie z niego jest komfortowe. Inne akcesoria komputerowe także powinny być rozmieszczone zgodnie z zasadami ergonomii. Klawiatura, mysz, przybory do pisania, ewentualna lampka, te wszystkie elementy wyposażenia muszą być zawsze pod ręką, a jednocześnie nie krępować ruchów i dawać możliwość rozłożenia zeszytów oraz podręczników.
Niezbędne wyposażenie
Samo biurko to nie wszystko, musimy zadbać też o miejsce do siedzenia. Najlepiej by było to ergonomiczne, regulowane w wielu płaszczyznach krzesło. Inne, niezbędne elementy wyposażenia to:
– półka na klawiaturę lub laptopa,
– kosz na śmieci,
– pojemniki na przybory szkolne,
– tablica na zapiski (korkowa lub magnetyczna),
– komódka na podręczniki i zeszyty.
Wszystkie te przedmioty można ustawić i dobierać według własnego uznania i potrzeb.
Tworząc funkcjonalne stanowisko pracy dla dziecka, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Pozwoli to, na unikniecie częstych błędów, a w tak umeblowanym pomieszczeniu nauka będzie przyjemnością.
Dobrze, żeby było do dziecka odpowiednio dopasowane. Wtedy na pewno dobrze się dla niego sprawdzi.