Bardzo wiele osób narzeka na kłopoty z wątrobą. Wiele z nich ma zawsze przy sobie leki ułatwiające pracę wątroby i łagodzące dolegliwości z tym związane. To jednak tylko doraźne usuwanie nieprzyjemnych skutków przeciążenia wątroby. Znacznie lepsze efekty osiągnąć można, zwalczając przyczyny takiego stanu rzeczy. Sprawdź, jak postępować, by uniknąć kłopotów z wątrobą.
Wyeliminuj z diety produkty o wysokim stopniu przetworzenia
Tego typu żywność ma swoje zalety. Posiłki przygotowywane na jej podstawie, to tylko kilka minut wysiłku. Jednak zawierają one bardzo wiele związków, które organizm określa jako substancje toksyczne i rzeczywiście są one niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.
Zadaniem wątroby jest zneutralizowanie tych substancji. Jednak jeśli jest ich dużo, wątroba zwyczajnie przestaje sobie z tym radzić. Robiąc zakupy, czytaj etykiety i wybieraj produkty nie zawierające sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku oraz konserwantów. Odkryj przyjemność gotowania, a wszystko to co przyrządzisz sam, będzie o wiele zdrowsze i smaczniejsze od posiłków gotowych.
Jedz częściej a mniej
Nie dostarczaj wątrobie zbyt wiele pracy w bardzo krótkim okresie czasu. Zamiast jednego lub dwóch dużych posiłków dziennie, przygotuj pięć, a nawet sześć niewielkich dań lub przekąsek. Wątroba będzie spokojnie pracować i upora się na czas z przetwarzaniem składników z pożywienia na substancje, które mogą być wchłaniane przez organizm.
Zrezygnuj lub ogranicz spożycie alkoholu
No cóż, alkohol zabija wątrobę dzień po dniu. W wątrobie najważniejsze są hepatocyty, komórki, w których zachodzi większość procesów. To właśnie te komórki niszczone są przez alkohol w pierwszym rzędzie.
Pijąc napoje wyskokowe systematycznie, każdego dnia i tygodnia wyłączasz kolejne sektory wątroby z pracy, aż w końcu wystąpi marskość wątroby, która prowadzi nawet do śmierci. Wątroba jednak ma zdolność regeneracji, więc jeśli odstawisz alkohol w odpowiednim momencie, organ ten może się jeszcze odbudować.
Stosuj tylko niezbędne lekarstwa
Lekarstwa to także źródło substancji toksycznych dla organizmu. Stara prawda mówi, że leki na jedno pomogą, na inne zaszkodzą. Stosuj więc tylko te lekarstwa, które przepisze Ci lekarz. Nie aplikuj sobie sam żadnych kuracji „na wszelki wypadek”.
Natychmiast odstaw narkotyki i dopalacze
O tych substancjach należy zapomnieć. Stwierdzenie, że to tylko „raz i od święta” nic tu nie zmienia. Zarówno w przypadku dopalaczy, jak i narkotyków, może dojść do nagłej niewydolności wątroby, zupełnie tak, jak po zjedzeniu muchomora. Wątroba może sobie z tym w ogóle nie poradzić. Nie ryzykuj więc, przestań traktować narkotyki i dopalacze jak źródło rozrywki.
Zostań fanem warzyw i owoców
Każdy Twój posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, to wielka pomoc dla wątroby. Buraki jako źródło flawonoidów wspomagają samooczyszczanie wątroby i polecane są do jedzenia na surowo w formie sałatek lub soków.
Podobnie działają grejpfruty, które w swoim składzie mają dużą ilość antyoksydantów i witaminy C. Pomagają wątrobie w przetwarzaniu tłuszczów i neutralizacji związków rakotwórczych. Z kolei pektyna zawarta w jabłkach pomaga skutecznie oczyszczać jelita, co też ułatwia pracę wątroby.
Ogromną rolę odgrywa systematyczne jedzenie brokułów, kalafiorów i kapusty. To warzywa, które zawierają tak zwany glutation, doskonale oczyszczający wątrobę. Dzięki jedzeniu warzyw kapustnych zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów.
Z kolei warzywa liściaste takie, jak: cykoria, rukola czy zwykły szpinak zawierają bardzo dużo chlorofilu, który ułatwia utylizację metali ciężkich oraz pestycydów, co też normalnie spoczywa na barkach wątroby.
Mówią że wątroba nie boli.Jednak niektórzy skarżą się na ból wątroby po jedzeniu. Dolegliwości te wskazują zwykle na problemy z pęcherzykiem żółciowym.