Zmian, które doświadczają kobiety, przechodząc w okres menopauzy jest wiele, a pierwszym symptomem zwykle są nieregularne miesiączki. Pojawiają się nagłe uderzenia gorąca, skóra traci jędrność, a włosy zaczynają wypadać. Zmiany hormonalne dość mocno uderzają w skórę głowy i włosy.
Dlaczego w okresie menopauzy wypadają włosy?
Za kondycję i ilość włosów odpowiada estrogen oraz testosteron, który także występuje u kobiet. W okresie menopauzy poziom estrogenu znacznie spada, a wtedy zaczynają dominować androgeny. Ściślej mówiąc, testosteron przekształca się w dihydrotestosteron, który jest dużo silniejszym androgenem. To właśnie androgeny są winne wypadaniu włosów, a nowe włosy rosną słabsze i cienkie. W okresie menopauzy kobiety bardzo często przyjmują leki farmakologiczne na stałe lub długoterminowo. Może to być powodem nadmiernego wypadania włosów.
Typy łysienia podczas menopauzy.
Zwykle proces łysienia ma charakter rozlany, a nie miejscowy, jak ma to miejsce u mężczyzn. Przerzedzenie włosów jest zauważalne na całej powierzchni głowy lub w okolicy ciemieniowej i szczytowej. U kobiet raczej nie występują tzw. zakola, które można zaobserwować u mężczyzn. Może jednak zdarzyć się przypadłość nazywana łysieniem bliznowaciejącym, gdzie dochodzi do cofania się linii włosów w stronę ciemieniową. Niestety w takim przypadku dochodzi do trwałej utraty włosów na całej głowie.
Jak zatrzymać ten proces?
Warto zastosować suplementy zawierające biotynę np. Biotyna max, Biotyna Multieffect, Biotyna na włosy+krzem. Biotyna, inaczej witamina B6 lub witamina H wpływa bardzo korzystnie na włosy, ponieważ wzmacnia korzenie oraz wspomaga wzrost łodygi włosa. To właśnie korzenie włosów są odpowiedzialne za ich kondycję. Witamina H występuje w pożywieniu np. w orzechach, wątróbce, żółtku, migdałach. Jednak zawartość biotyny w produktach spożywczych jest niewielka, dlatego zaleca się używanie suplementów dostępnych na rynku.
Poza tym, aby wzmacniać włosy, zalecana jest zróżnicowana dieta, bogata w witaminy A, E, B, D i K, a także minerały: żelazo, cynk oraz selen. Ważnejest stosowanie szamponów z rzepą i pokrzywą, które wzmacniają włosy. Popularne są także płukanki ze świeżej pokrzywy. Pomocne będą odżywki z witaminą B, skrzypem, żeń-szeniem oraz biotyną. Tauryna to substancja, która pobudza włos do odrostu, a jest to bardzo ważne w problemie łysienia podczas menopauzy. Naturalnymi źródłami tauryny są: owoce morza, indyk, mleko krowie, wodorosty morskie oraz algi.