Peloidoterapia to metoda stosowana w fizjoterapii i odnowie biologicznej. Wykorzystuje ona lecznicze właściwości błota. Jej skuteczność opiera się o poddanie chorego jednoczesnemu działaniu trzech bodźców: cieplnych, chemicznych i mechanicznych. W Polsce najpopularniejszą substancją używaną do peloidoterapii jest borowina.
Właściwości i działanie borowiny
Borowina to rodzaj torfu o dużym stopniu rozkładu. Wykazuje ona właściwości bakteriobójcze i immunostymulacyjne, co oznacza, że pobudza układ odpornościowy do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Oczyszcza skórę i tkankę podskórną, a także poprawia reakcje hormonalne. Udowodniono jej korzystny wpływ na układ ruchu, zwłaszcza na tkanki miękkie i maź stawową. Borowinę stosuje się w postaci okładów, kąpieli, plastrów, jono- i fonoforezy borowinowej.
Wskazania do peloidoterapii
Leczenie borowiną przynosi efekty zwłaszcza w schorzeniach stawów i kości, takich jak zwyrodnienia, choroby reumatyczne, stany pourazowe, zapalenia stawów czy osteoporoza. Pomaga również przy przykurczach mięśni, nerwobólach i przewlekłych infekcjach. Jest polecana sportowcom w ramach odnowy biologicznej ze względu na silne właściwości przeciwzapalne i przyspieszające regenerację organizmu. Jednak nie tylko układ ruchu skorzysta na leczeniu błotem. Borowinę stosuje się także w schorzeniach ginekologicznych: przewlekłych zapaleniach dróg moczowych i dróg rodnych, zaburzeniach miesiączkowania a nawet w niektórych rodzajach bezpłodności. Warto dodać, że borowina ma zbawienny wpływ na skórę. Nie tylko hamuje procesy starzenia się, ale również pomaga pozbyć się cellulitu.
Peloidoterapia – przeciwwskazania
Mimo długiej listy wskazań, terapia borowinowa nie jest polecana wszystkim. Zabiegi nie są przeznaczone przede wszystkim dla kobiet w ciąży, pacjentów z wysoką gorączką i ze stanami zapalnymi w fazie ostrej i podostrej. Żylaki, nadciśnienie, uszkodzenia skóry i nowotwory to kolejne czynniki wykluczające stosowanie peloidoterapii. Nie jest ona także dozwolona dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego i krwionośnego. Ze względu na wysoką temperaturę substancji stosowanej w leczeniu, zabieg może pogorszyć stan pacjenta. Zanim zdecydujemy się na tę metodę, warto sprawdzić czy sobie nie zaszkodzimy. Przed pierwszym zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem.
Jak stosować borowinę?
Metodą, którą najczęściej stosuje się w sanatoriach są kąpiele borowinowe. W kąpieli o temperaturze ok. 45°C można zanurzyć się w całości lub częściowo, np. od pasa w dół. To rozwiązanie poleca się szczególnie osobom z problemami kardiologicznymi, które nie mogą stosować peloidoterapii całościowej. Podczas takiej kąpieli organizm oczyszcza się ze zbędnych produktów przemiany materii, pobierając jednocześnie składniki aktywne z błotnej mieszanki. W warunkach domowych dużo łatwiejsze w stosowaniu są plastry i okłady borowinowe. Stosuje się je miejscowo. Można również posmarować powierzchnię ciała chłodną lub podgrzaną borowiną. Warstwa powinna mieć około 2 cm grubości. Borowinę zostawiamy na ciele około 20 minut.
Peloidoterapia – czy warto?
Lecznicze właściwości borowiny zostały udowodnione licznymi badaniami naukowymi. Metoda ta jest niedroga, skuteczna i łatwa w stosowaniu nawet w domu. Przynosi ulgę zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu ruchu, jest też świetna w kosmetologii – oczyszcza skórę, przywraca młody wygląd i wspomaga walkę z cellulitem. Dlatego, jeśli nie dotyczy Cię żadne z przeciwwskazań do stosowania borowiny, warto spróbować!
Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |