Planując wymarzone wakacje, bardzo często trzeba wziąć potencjalnie problematyczne pytanie: Co w ich trakcie zrobić z ukochanym kotem? Istnieje bowiem kilka opcji, z których każda ma swoje zalety i wady. Warto więc się z nimi zapoznać, która z nich nam najbardziej pasuje.
Zostawienie kota pod opieką kogoś innego
Jest to zdecydowanie najbardziej popularna opcja i (jak się wydaje) najłatwiejsza – w końcu prawie każdy zna kogoś, kto chętnie zaopiekowałby się kotem i nie wymaga to wydawania pieniędzy. Dostępne możliwości to:
-
Poproszenie o odwiedzanie kota w naszym mieszkaniu przez opiekuna
-
Zostawienie kota w mieszkaniu opiekuna
Jednak powierzając ukochanego kota znajomym lub rodzinie, trzeba pamiętać o kilku aspektach.
-
Trzeba dokładnie naświetlić opiekunowi potrzeby kota. Musi wiedzieć, jakie jest jego ulubione jedzenie i czy przyjmuje leki. Logiczne jest więc, że powinien być osobą, do której odpowiedzialności mamy szczególne zaufanie.
-
Szczególnie w przypadku zostawienia kota w mieszkaniu opiekuna, warto wybrać osobę, którą zwierzę już zna i na którą reaguje w mniejszym lub większym stopniu pozytywnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ kot pozbawiony kontaktu z właścicielami, a do tego zmuszony do przebywania w obcym miejscu może czuć się zdezorientowany. Warto więc postarać się, by miał pewien punkt zaczepienia.
-
Jeżeli opiekun posiada małe dzieci, zostawienie kota w jego domu może być złym pomysłem. Dzieci mogą zwierzęciu okazać nadmiar zainteresowania, który będzie dla niego niepokojący.
Okazuje się więc, że ta opcja może nie być szczególnie wygodna dla kota. Oczywiście niestety nie da się uniknąć niepokoju u zwierzęcia, jednak wybranie właściwego opiekuna pomoże go zminimalizować.
Oddzielną opcją jest hotel dla zwierząt. Profesjonalny przybytek tego typu jest miejscem, które na pewno zapewni kotu profesjonalną opiekę. Nie można jednak być pewnym, czy będzie to środowisko, w którym zwierzę poczuje się dobrze, ale przecież to samo tyczy się mieszkania opiekuna.
Kot-podróżnik
Opcją, na którą decydują się właściciele, którzy nie potrafią rozstać się ze swoimi ulubieńcami często jest zabranie kota ze sobą podczas podróży. Może się ona okazać najbardziej korzystna zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia, o ile nie występuje jedno z następujących przeciwwskazań:
- Zła reakcja kota na przebywanie w środku lokomocji
-
Zakaz przebywania zwierząt w miejscu podróży – najlepiej jest sprawdzić to zawczasu!
Należy zdać sobie przy tym sprawę i opiekowanie się kotem może być w warunkach podróży trudniejsze niż normalnie, ponieważ konieczne jest przenoszenie go i ciągłe pilnowanie.
Kot w czasie wakacji nie ma łatwego życia
Właściciele kotów kochają swoje pupile, lecz niestety czasami ich własne potrzeby muszą wziąć górę nad potrzebami zwierzęcia. Wakacyjny wyjazd w wielu przypadkach jest właśnie taką sytuacją. Każdy właściciel kota musi w takiej chwili wybrać rozważyć wady i zalety dostępnych rozwiązań i wybrać te, które jego zdaniem jest optymalne.
W przygotowywaniu artykułu pomogła strona: animalium.pl