Wiosenne opryski śliw

[REKLAMA]

Opryski śliw to niezbędny zabieg, który należy wykonywać w każdym ogrodzie jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi drzewami oraz obfitym plonem.

Kiedy wykonywać opryski?

 Opryski śliw można wykonywać bardzo wcześnie, bo już wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy na drzewach nie ma liści. Porę na robienie oprysków warto dostosować do warunków pogodowych. Bezwzględnie nie należy opryskiwać drzew podczas wiatru lub deszczu. Do stosowania preparatów zazwyczaj używa się opryskiwaczy ciśnieniowych. Używane oprysków ma na celu ochronę rośliny przed szkodliwym działaniem chorobotwórczych grzybów i bakterii, a także insektów.  Na rynku można znaleźć wiele rodzajów preparatów, które można wykorzystywać do opryskiwania śliw. Większość z nich jest wyprodukowana na bazie silnych, chemicznych środków. Istnieją jednak także takie, które można używać w gospodarstwach ekologicznych. Wśród nich znajduje się między innymi miedzian, który skutecznie chroni rośliny nie szkodząc zdrowiu ludzi i zwierząt. Podczas oprysków zawsze warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ciała. Do zabiegów niezbędne są rękawice ochronne oraz maska, która chroni drogi oddechowe przed wdychaniem substancji.

Jakie preparaty można spotkać na rynku?

Wśród szerokiego wyboru środków ochrony śliw warto zwrócić uwagę również na ich bezpieczeństwo. Z pewnością należy przybliżyć kilka z nich aby poznać dokładne działanie j właściwości danego preparatu jeszcze przed zastosowaniem.

  • Opryski naturalne – wśród organicznych środków ochrony roślin warto wymienić na pierwszym miejscu te wykonane z ziół oraz powszechnie rosnących roślin. Są to opryski z krwawnika, mniszka lekarskiego czy wrotyczu. Są one nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale również chronią oraz wzmacniają roślinę. W prosty sposób można przygotować je samemu. Są łatwe w przygotowaniu oraz przynoszą efekty. Ich cena jest także plusem, można je przygotować bez wkładu pieniężnego wystarczą tylko czas oraz chęci.
  • Miedzian – również należy do naturalnych substancji ochrony roślin. Stanowi on bezpieczną ochronę przed szkodliwymi grzybami oraz insektami. Jest on bardzo skuteczny i działa mocnej niż organiczne opryski, nie jest jednak tak silny jak chemiczne preparaty. Można stosować go w opryskiwaczu ciśnieniowym. Jest on środkiem dopuszczonym do stosowania w gospodarstwach ekologicznych z powodu na swoje delikatnie działanie.
  • Silne, chemiczne opryski – na rynku istnieje szeroki wybór mocnych preparatów do pielęgnacji roślin wśród nich znajdują się również opryski. Przy wyborze odpowiedniego środka warto zachować ostrożność oraz sprawdzić czy preparat jest bezpieczny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Stosowanie chemicznych oprysków ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą używania tego typu środków jest szybkość działania oraz duża skuteczność. Minusem jest toksyczność, która mimo kontroli może być szkodliwa dla organizmu człowieka. Wiele z nich oprócz szkodliwości dla insektów może wyrządzać także szkodę pożytecznym w ogrodzie pszczołom.

Jaki oprysk będzie najlepszy?

Decyzja o wyborze odpowiedniego oprysku zależy od hodowcy. Wszystko jest związane z naszymi oczekiwaniami wobec oprysku. Jeżeli poszukujemy środka o ekspresowym i wysoce skutecznym działaniu najlepsze będą chemiczne opryski. Jeżeli jednak zależy na przede wszystkim na zdrowiu o wiele lepiej będzie wybrać naturalne, organiczne preparaty. Optymalnym wyborem może być miedzian. Przed zakupem warto rozważyć wszystkie plusy i minusy stosowania danej substancji, a także pomyśleć jakie skutki może przynieść stosownie konkretnego oprysku.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *