Wahasz się, czy zainwestować w obrożę czy w szelki dla psa? Nie wiesz, co będzie dla Twojego czworonoga korzystniejsze? Przedstawiamy kilka istotnych faktów, na temat szelek dla psów. Dzięki nim poznasz zarówno ich wady jak i zalety.
Istnieją psy, które w sposób cudownie subordynowany spacerują sobie grzecznie u boku swoich właścicieli. Niektóre z nich robią to nawet bez smyczy. Takiego rozwiązania jednak nie zalecamy, gdyż, po pierwsze, jest ono ryzykowne (nigdy nie wiemy, co lub kto stanie nam nagle na drodze), a po drugie często bywa łamaniem obowiązujących przepisów, które mówią o konieczności wyprowadzania psów na smyczy. Szelki dla psa mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i wytrwałych przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że jest to idealne rozwiązanie dla każdego psa niezależnie od rasy, a drudzy uważają z kolei, że szelki dla psa są niebezpieczne i mogą powodować kontuzje. Jaka jest zatem prawda?
Szelki dla psa – zalety
Szelki dla psa są idealnym rozwiązaniem podczas intensywniejszych spacerów, gdy nasz pupil nie będzie jedynie szedł obok nas chodnikiem, ale zdarzy mu się również biegać. Całkowicie wyeliminują ryzyko podduszenia, które może wystąpić w przypadku aktywnego i lekkomyślnego wyprowadzania na spacer psa, któremu smycz przyczepiamy do obroży. Dla psów wyczynowo zajmujących się sportem szelki to wręcz ekwipunek konieczny. Uprawiając z psem jogging, czy jeżdżąc z nim na rowerze ani przez chwilę nie powinniśmy się wahać, czy je zakupić. Niektóre (mniejsze) rasy psów bywają bardziej wrażliwe na każdy ucisk w okolicach szyi. Również dla nich wygodne i dobrze dobrane szelki okażą się lepszym sposobem na bezpieczne spacery i rekreację. Jeśli nasz pies przeszedł podstawowy trening posłuszeństwa i nie mamy problemu z tzw. ciągnięciem przez niego smyczy na spacerze – spokojnie możemy dobrać dla niego szelki. Będzie to dla niego wygodny sposób spędzania czasu poza domem. Psy mniej subordynowane bądź takie z problemami behawioralnymi wymagają czasem stosowania obroży, gdyż właściciel czworonoga rzeczywiście ma wtedy nad nim większą kontrolę. Również w przypadku podróży z psem samochodem szelki będą niezbędne – dzięki nim możemy wpiąć smycz naszego pupila do pasów, co zapewni mu wygodę oraz bezpieczeństwo.
Szelki dla psa – wady
Właściwie nie istnieje takie pojęcie jak wady szelek dla psów. Po prostu szelki nie w każdej sytuacji się sprawdzą, ale nie oznacza to wcale, że same w sobie są złe. Przede wszystkim nie wybierajmy najtańszych szelek kiepskiej jakości. Nie warto oszczędzać na naszym ukochanym zwierzaku, którego szorstkie, niewygodne paski w tanich modelach szelek mogą np. obetrzeć. Zwracajmy uwagę na materiał z jakiego wykonane są paski szelek oraz jakiej są szerokości. Ewentualnych problemów unikniemy, gdy dostosujemy je do rasy, wielkości oraz wagi naszego psa. Źle dobrane szelki mogą zwiększać ryzyko uszkodzeń czy kontuzji podczas energicznych zwrotów akcji na spacerze (pogoń za kotem, inne psy, strach przed jakimś dźwiękiem). Szelki dla psów najprawdopodobniej nie sprawdzą się w przypadku dużych, energicznych zwierząt, nad którymi trudniej jest zapanować niż nad małymi yorkami (choć i te bywają przecież niezwykle waleczne). Korekta zachowania za pomocą smyczy przyczepionej do obroży z pewnością jest bardziej skuteczna niż próba przesunięcia czy odciągnięcia 40-kilogramowego buldoga.
Portal http://www.zoologiczny.eu/ wsparł nas merytorycznie.