Czy szkoła da się lubić?

[REKLAMA]

Większości uczniów szkoła kojarzy się negatywnie, uczniowie uważają ją za nudną, bezwartościową, stresującą. Wielu uczniów z niecierpliwością wyczekuje wakacji, ferii i innych wolnych dni. Wielu uczniów chciałoby, żeby wakacje trwały 10 miesięcy, a rok szkolny tylko dwa miesiące. Wczesne wstawanie, odrabianie lekcji, czytanie lektur, sprawdziany, kartkówki, wymagający nauczyciele, mało wolnego czasu – to główne czynniki, które sprawiają, że uczniowie nie lubią szkoły.

Szkoła jednak wcale nie jest taka straszna. To nie tylko nauka i obowiązki. Szkoła to także przyjemności. Siedzenie w domu, życie bez obowiązków, bez nauki, sprawdzianów na dłuższą metę byłoby nudne.

Za co lubimy szkołę?

Szkoła to miejsce, w którym poznajemy wielu nowych ludzi, nawiązujemy przyjaźnie trwające często przez całe życie. W szkole każdego dnia spotykamy się z rówieśnikami, rozmawiamy z nimi, żartujemy, wspólnie spędzamy czas, często spotykamy się z nimi również poza szkołą.

Koledzy i koleżanki z klasy lub z innych klas mogą pomóc nam w odrabianiu prac domowych oraz w tłumaczeniu niezrozumiałego materiału. Większość nauczycieli to wspaniali ludzie, mający doskonały kontakt z uczniami. Niektórzy nauczyciele ciekawie prowadzą lekcje, przekazują wiedzę w bardzo przystępny sposób, zachęcają uczniów do nauki.

Szkoła to miejsce, gdzie zdobywamy wiedzę i różne umiejętności, rozwijamy swoje zainteresowania, uczestniczymy w kółkach przedmiotowych, zajęciach pozalekcyjnych, zajęciach sportowych, dzięki szkole bierzemy udział w konkursach przedmiotowych i w olimpiadach. Szkoła uczy odpowiedzialności, samodzielności, wrażliwości, przygotowuje do dorosłego życia, uczy myślenia i rozumienia. Szkoła to miejsce, gdzie uczniowie mogą korzystać z biblioteki, czytelni, z komputera.

Szkoła to nie tylko obowiązki, szkoła to także miejsce umożliwiające miłe spędzanie czasu i rozrywkę. To wycieczki, wyjścia do kina, do teatru, dyskoteki, andrzejki, mikołajki, zabawy ostatkowe, klasowy opłatek przed świętami Bożego Narodzenia, festyny, konkursy, np. z okazji Dnia Dziecka.

Zbliża się początek nowego roku szkolnego. Wielu uczniów z niecierpliwością czeka na moment, kiedy wybierze się na zakupy wyprawki szkolnej. Nowe podręczniki szkolne, zeszyty, plecak, przybory szkolne to dla wielu uczniów zachęta do pójścia do szkoły.

Wszystko w życiu ma swój czas. Dzieci i młodzież często mają skłonności do narzekania na szkołę, jednak po wielu latach wspominają ją całkiem miło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *