Iglaki pasują do niemal każdego ogrodu. Popularność zawdzięczają temu, że są łatwe w uprawie oraz są dekoracją ogrodu nawet w zimie. Jak poprawnie je pielęgnować, by cieszyły oko przez długi czas?
Jak wybrać iglaki?
Przed kupnem rośliny należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie rosła. Iglaki mają różną barwę igieł, tempo wzrostu i wymagania dotyczące podłoża. Należy również pomyśleć, czy w ogrodzie lepiej będą wyglądały duże, samotnie rosnące rośliny, czy może mniejsze, tworzące wspólnie ciekawą kompozycję. Przy zakupie warto sprawdzić, czy roślina nie nosi oznak choroby.
Sadzenie iglaków
Iglaki powinno się sadzić jesienią. Mogą wtedy łatwiej zakorzenić się w nowym miejscu, ponieważ to ich okres wchodzenia w stan spoczynku. Można posadzić roślinę również wczesną wiosną. Te iglaki, które były zakupione w pojemnikach, można sadzić w dowolnym momencie. Jednak rośliny sadzone w lecie trzeba odpowiednio podlewać, i, jeśli rosną w nasłonecznionym miejscu, zacieniać. Stanowisko powinno być przekopane i odchwaszczone, a ziemia wymieszana z torfem lub kompostem. Bryła korzeniowa musi być o połowę mniejsza od wielkości dołka, w którym będzie umieszczona. Po umieszczeniu rośliny w dołku i zasypaniu do połowy, dołek powinien zostać napełniony wodą. Po jej wsiąknięciu należy dosypać ziemi i ugnieść ją, tworząc wgłębienie na wodę. Potem iglak powinien zostać podlany i wyściółkowany.
Nawożenie iglaków
Nawożenie ma na celu dostarczenie iglakom mikro- i makroelementów. Pierwszy raz powinno się nawieźć rośliny na przełomie marca i kwietnia w okresie wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Następne nawożenie powinno się odbyć po 1-2 miesiącach, lecz nie później niż na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy rośliny spowalniają procesy wegetacyjne. Nawozy jesienne powinny natomiast przygotowywać iglaki do zimy i wzmocnić ich odporność na niskie temperatury. Takie nawozy nie zawierają w składzie azotu lub zawierają go w niewielkiej ilości. W sklepach można kupić nawozy płynne, granulowane, krystaliczne i długo działające. Te ostatnie są na ogół stosowane raz w sezonie. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad podanych przez producenta niezależnie od wybranego produktu.
Cięcie i formowanie iglaków
Najlepiej przycinać iglaki wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja. Zazwyczaj odpowiedni termin to przełom marca i kwietnia. Należy wtedy usunąć chore, przemarznięte i uszkodzone gałęzie. Jeśli iglaki zbyt mocno się rozrosły i zacieniają inne rośliny lub zaburzają resztę aranżacji, również można je przyciąć. Należy także przyciąć wierzchołki młodych żywopłotów z roślin iglastych, by rozkrzewiły się i zagęściły. Następne cięcia powinny być przeprowadzone latem. Do przycinania należy używać wyczyszczonych, ostrych narzędzi. Oczywiście trzeba zachować niezbędną ostrożność. Rośliny iglaste, które wolno rosną, świetnie nadają się do formowania. Cisom lub jałowcom można nadać ciekawe kształty, które dodadzą ogrodowi indywidualnego charakteru. Jest to czasochłonne i pracochłonne zadanie, jednak pozwala osiągnąć niezwykłe efekty.
Podsumowanie
Iglaki to bardzo zróżnicowana grupa roślin. To sprawia, że właściciele ogrodów mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie ich przy aranżacji przestrzeni. Łączenie różnych iglaków o odmiennych barwach igieł pozwoli utworzyć niepowtarzalne kompozycje. Żywopłoty z roślin iglastych zapewnią prywatność w ogrodzie dzięki odgrodzeniu go od ulicy czy sąsiadów. Niezależnie od rodzaju wybranej rośliny, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Z pewnością odwdzięczy się ona pięknym wyglądem.
Autor publikacji Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu. |