Dlaczego soczewek kontaktowych jednodniowych nie należy nosić dłużej?

[REKLAMA]

Jak sama nazwa wskazuje soczewki kontaktowe jednodniowe, mogą służyć tylko jeden dzień. Przeważnie są stosowane przez osoby, które na co dzień noszą okulary, a soczewek używają jedynie na specjalne okazje. Sporadyczne używanie soczewek to nie jedyny powód, dla którego wybierane są soczewki jednodniowe.

Jakie są zalety soczewek jednodniowych?

Podstawową zaletą soczewek kontaktowych jednodniowych jest łatwość korzystania z nich. Każdego dnia wystarczy wyjąć świeże i sterylne soczewki z opakowania i je założyć. Nie trzeba martwic się o dezynfekcję po wyjęciu ich z oczu, tylko po prostu wyrzucić, a następnego dnia sięgnąć po nową parę. W przypadku używania soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych trzeba dbać o ich pielęgnację. Niestety nigdy nie ma pewności, że soczewki zostały idealnie zdezynfekowane, a to może prowadzić do infekcji oczu. Soczewki kontaktowe jednodniowe mogą zmieniać kolor oczu, dlatego dzięki nim, każdego dnia można wyglądać inaczej. Poza tym mają możliwość zmiany kształtu źrenicy, więc osoby o wyszukanym stylu i guście mogą zaszaleć z wyglądem.

Wbrew pozorom soczewki jednodniowe są ekonomiczne. Nie ma potrzeby kupowania i zmieniania płynu do czyszczenia soczewek, tak jak ma to miejsce w przypadku soczewek długoterminowych. Dzięki temu soczewki jednodniowe są tańsze w użytkowaniu. Poza tym używając ich, w każdej chwili można wrócić do noszenia okularów, nie narażając się na straty finansowe.

Dlaczego soczewek jednodniowych nie można nosić dłużej?

Soczewki kontaktowe jednodniowe są przeznaczone do stosowania ich tylko przez jeden dzień, ponieważ są odpowiednio nawilżone i spełniają swoją funkcję tylko przez ten czas. Producenci zalecają, aby nie nosić soczewek dłużej niż 14 godzin w ciągu dnia. Przedłużone noszenie soczewek jednodniowych może wiązać się z rozwojem infekcji, zaczerwienieniem, przesuszeniem lub swędzeniem oczu.

Zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych przed snem, nawet jeśli jest to drzemka w ciągu dnia. Spanie w soczewkach powoduje, że tlen nie może przedostać się do powierzchni rogowej oka, a to może prowadzić do groźnego owrzodzenia rogówki.

Soczewki kontaktowe jednodniowe są zalecane dla osób, które mają skłonności do alergii lub infekcji oczu, dlatego należy je używać zgodnie z zaleceniami producenta. W innym razie nie będą spełniały swojej funkcji, jak należy. Ten rodzaj soczewek nie daje możliwości zdezynfekowania oraz przechowywania, zatem nie można ich nosić wielokrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *