Zabawki plastyczne dla dzieci- dlaczego warto?

[REKLAMA]

Na rozwój mózgu u dziecka bardzo duży wpływ wywierają zabawy plastyczne. W każdym dziecku drzemie dusza artysty, dlatego dzieci chętnie malują, czy rysują. Zabawy plastyczne kształtują w dzieciach kreatywność, otwartość, a także zdolności manualne. Tworzenie czegoś nowego daje dzieciom ogromną satysfakcję.

Jakie korzyści niosą zabawy plastyczne?

Dzięki zabawom artystycznym takim jak: malowanie, wyklejanie, lepienie dziecko rozwija swoją wyobraźnię, zdolności kojarzenia oraz płynność myślenia. Dzięki temu dziecko nie tylko wyraża swoją indywidualność, ale również uczy się skupienia, uspokaja, wycisza i zaspokaja potrzebę działania i sprawstwa. Może zaobserwować efekty swojej pracy. Poza tym prace artystyczne wyrabiają zdolności manualne, ćwiczą rączki, co w przyszłości przyniesie korzyści, gdy dziecko zacznie uczyć się pisać. Bardzo ważnym elementem jest to, że dziecko udoskonala swoją koordynację wzrokowo-ruchową i motorykę małą.

Artystyczne akcesoria dla dzieci to nie tylko przybory do malowania.

Przedszkolaki z łatwością i ochotą malują kredkami świecowymi, farbami akwarelowymi, a oprócz tego wyklejają prace z bibuły, liści i innych materiałów. Lepienie z plasteliny czy ciastoliny przynosi wielką frajdę, dlatego warto zadawać dziecku takie prace. Mniejsze dzieci np. dwulatki bardzo dobrze radzą sobie z naklejaniem naklejek oraz robieniem stempelków np. z ziemniaków. Dobrym pomysłem będzie budowanie z piasku np. kinetycznego. Taki piasek jest wykonany z naturalnych składników, nie brudzi rączek, ani nie zastyga. Jest idealny dla najmłodszych. Bardzo popularną zabawą małych dzieci jest rysowanie na tablicy typu znikopis.

Akcesoria dla dzieci starszych mogą być bardziej skomplikowane. Mogą to być puzzle przestrzenne, klocki magnetyczne, koraliki do wykonania biżuterii. Trzeba pamiętać, że starsze dziecko również uwielbia malować, rysować, czy lepić z plasteliny. Wtedy doskonali swoje umiejętności i twórczość. Nie zawsze artystyczne akcesoria dla dzieci muszą być kupione w sklepach. Można wykonywać bardzo ciekawe i twórcze prace wykorzystując np. tekturowe rolki od papieru toaletowego, plastikowe butelki lub kubeczki od jogurtów, kolorowe gazety. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie guzików, różnych tkanin oraz produktów takich jak makaron, z którego można wykonać ciekawe ozdoby np. świąteczne. Pomysłów na zabawy plastyczne jest bardzo wiele, wystarczy uruchomić swoją kreatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *