Włosy po chemioterapii. Jak im pomóc?

[REKLAMA]

U wielu pacjentów poddających się chemioterapii, wypadają włosy. Jest to trudny czas, szczególnie dla kobiet, ponieważ dla nich włosy są symbolem kobiecości. Pomimo tego, warto uświadomić sobie, że chemioterapia jest sposobem leczenia nowotworu, a wypadanie włosów ma charakter przejściowy.

Jak pielęgnować włosy podczas chemioterapii?

Czas leczenia chemioterapią jest różny, czasem trwa kilka tygodni, a w innych przypadkach nawet kilkanaście. Terapie agresywne powodują stopniowe wypadanie włosów, aż do całkowitego wyłysienia. Podczas leczenia chemią warto szczególnie zadbać o włosy, by jak najdłużej były piękne i mocne.

Przed myciem włosów można stosować olejowanie np. przy użyciu oleju kokosowego, który nawilży włosy oraz ułatwi rozczesywanie. Podczas mycia włosów nie wolno ich zbyt mocno pocierać, aby ich nie poplątać. Do mycia najlepiej używać delikatnych szamponów lub szamponów dla dzieci. Można sięgnąć także po szampon przeznaczony dla osób w trakcie leczenia chemią. Włosy trzeba rozczesywać delikatnie, aby uniknąć nadmiernego wypadania. Trzeba mieć na uwadze jednak, że włosy, które mają wypaść i tak wypadną. Jeśli prognozy wskazują na to, że wyłysienie jest nieuchronne, warto już wcześniej zaopatrzyć się w perukę.

Co na porost włosów po chemioterapii?

Po chemioterapii lub czasem jeszcze w jej trakcie włosy zazwyczaj zaczynają odrastać. Aby przyspieszyć proces odrastania włosów, można zastosować specjalne odżywki i szampony na porost włosów, skierowane specjalnie dla osób po chemioterapii. Po taki produkt należy udać się do apteki. Istotne znaczenie ma dieta, która powinna zawierać produkty białkowe, oleje i warzywa. Zalecane jest spożywanie czerwonego mięsa, szpinaku, sałaty, natki z pietruszki. Oprócz tego można sięgnąć po gotowe suplementy zawierające witaminy i minerały. Aby ustalić prawidłową dietę po przebyciu chemioterapii, warto udać się do dietetyka. Dieta nie tylko wzmocni organizm, który jest wycieńczony terapią, lecz również wpłynie korzystnie na porost włosów.

Co, jeśli włosy nie odrastają?

Zdarzają się przypadki, że włosy nie odrastają w całości. Czasem pozostają ubytki włosów na głowie, a reszta włosów odrasta normalnie. W celu uzupełnienia brakującej części włosów można wykonać różnego rodzaju zabiegi. Jeśli leczenie nowotworu jest zakończone i nie ma innych przeciwwskazań, można wykonać przeszczep włosów lub laseroterapię, która ma na celu pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *