Czym się różni opona wielosezonowa od zimowej?

[REKLAMA]

Gdy zbliża się czas wymiany opon, wielu kierowców staje przed dylematem: czy wreszcie zdecydować się na opony wielosezonowe czy nadal dwa razy w roku zamieniać zimowe z letnimi? Wybór ten ma istotny wpływ m.in. na bezpieczeństwo i komfort jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. W Polsce, ze względu na łagodne zimy, coraz większą popularnością cieszą się wersje całoroczne. Sprawdź, czym różnią się takie opony od modeli zimowych.

Co warto wiedzieć o oponach wielosezonowych?

Opony wielosezonowe, nazywane również całorocznymi, all-season lub all-weather, są zaprojektowane tak, aby radzić sobie w różnych warunkach pogodowych, zarówno w cieplejszych, jak i chłodniejszych miesiącach. Dobrym określeniem na taką wersję ogumienia będzie słowo: kompromis.

Modele całoroczne charakteryzują się unikalnym wzorem bieżnika, który łączy cechy opon letnich oraz zimowych. Nie jest on tak agresywny, jak w przypadku modeli na zimę, ale jest głębszy i ma więcej lameli, niż w letnich wersjach opon. Wpływa to na zadowalającą przyczepność w trudniejszych warunkach atmosferycznych, powodując jednak nieco większy hałas podczas jazdy.

Bieżnik to nie jedyna cecha, którą różni się opona wielosezonowa od zimowej. Istotne są również parametry mieszanki, wykorzystanej do produkcji ogumienia. W przypadku modeli całorocznych jest ona bardziej elastyczna i nie twardnieje zbyt mocno w niskich temperaturach.

Pamiętaj, że opona całoroczna to większy wydatek na początku, ale duża oszczędność co roku – nie musisz co sezon zmieniać ogumienia ani płacić za przechowywanie kompletu zimowek. Sam koszt wersji wielosezonowych nie jest też dziś tak wysoki, jak jeszcze kilka lat temu. W ofercie sklepu Hurtopony.pl znajdziesz modele znanych marek w atrakcyjnych cenach.

Co trzeba wiedzieć o oponach zimowych?

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do radzenia sobie z wymagającymi warunkami zimowymi, takimi jak śnieg, lód i niskie temperatury. Ich kluczową cechą jest miękka mieszanka gumy, która zachowuje elastyczność nawet w niskich temperaturach, co przekłada się na lepszą przyczepność i trakcję na śliskiej nawierzchni.

Dobre opony zimowe, które znajdziesz w ofercie Hurtopony.pl, posiadają również specjalny bieżnik z głębokimi rowkami, który umożliwia skuteczne samooczyszczenie i minimalizowanie ryzyka aquaplaningu, zapewniając przyczepność na oblodzonych drogach. Jednak pamiętaj, że takie modele szybciej zużywają się w ciepłych miesiącach oraz powodują większy hałas podczas jazdy.

Kiedy warto zdecydować się na opony całoroczne?

Opony wielosezonowe będą dobrym wyborem, gdy mieszkasz w miejscu, w którym nie występują skrajne warunki atmosferyczne. Zapewnią Ci komfortowe użytkowanie, jeśli najczęściej poruszasz się samochodem po mieście na krótszych trasach – np. dojeżdżając na co dzień do pracy.

Natomiast opony zimowe wybierz w sytuacji, w której mieszkasz np. w polskich górach lub na obrzeżach miast, gdzie drogi nie zawsze są dobrze odśnieżone i posypane solą. Takie modele sprawdzą się również wtedy, gdy zimą wybierasz się w dłuższe trasy – na ferie z dziećmi lub delegacje własnym samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *