Wypadek nie swoim samochodem a brak OC

[REKLAMA]

Na polskich drogach codziennie dochodzi do wielu wypadków. Według badań jedna trzecia kolizji, do jakich dochodzi jest z udziałem kierowców, którzy dla swoich samochodów nie mają ważnej polisy OC. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej i jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Obecnie mamy bardzo wielu ubezpieczycieli i każdy chcąc zachęcić kolejnych klientów przedstawia różne oferty. Możemy połączyć ubezpieczenie OC z AC i w ten sposób obniżyć całkowity koszt ubezpieczenia.

Co w sytuacji, gdy jeździmy nie swoim samochodem, a właściciel nie ma ważnej polisy OC? Ubezpieczenie pojazdu OC ciąży na właścicielu pojazdu. Jeśli jednak jeździmy nie swoim autem to koniecznie należy sprawdzić czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC.

O ile w sytuacji, gdy zatrzyma nas policja możemy zostać ukarani mandatem i samochód zostanie odholowany na parking policyjny to w przypadku kolizji sprawa jest już dużo bardziej skomplikowana.

Odszkodowanie za szkody wypłaca w tym przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w późniejszym czasie zwraca się do właściciela pojazdu oraz do osoby, która kierowała autem o zwrot całości pieniędzy, jakie zostały wypłacone poszkodowanemu.

Należy pamiętać, że takie odszkodowania wynoszą od kilku tysięcy złotych. Najczęściej odszkodowania dotyczą kwot rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niekiedy poszkodowany otrzymuje odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych zwłaszcza gdy powalczy o nie z prawnikiem: https://pamietnikwindykatora.pl/dochodzenie-odszkodowania-z-prawnikiem/

Zatem zanim wsiądziemy nie do swojego samochodu należy się upewnić, że ma on ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie możemy ponieść ogromne koszty, i to nie tylko związane z odholowaniem pojazdu.

Ubezpieczenie OC płaci się raz w roku i najczęściej jest to kwota kilkuset złotych. Cena ubezpieczenia jest uwarunkowana pojemnością silnika, modelem oraz wiekiem pojazdu. Jednak biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie mogą nas spotkać w sytuacji braku ważnej polisy OC nie warto ryzykować.

Ubezpieczenie pojazdu jest również bardzo ważne w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji, a sprawca ucieknie. Jeśli policja nie znajdzie winnego to szkody, jakie powstały będziemy zmuszeni pokryć z własnych środków finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *