Jak uprawiać fikusa benjamina?

[REKLAMA]

Beniaminek w języku potocznym znaczy ulubieniec. Nie wiadomo dokładnie, jakie jest pochodzenie nazwy popularnej rośliny doniczkowej o podobnej nazwie – fikus benjamina, lecz wielu domowym ogrodnikom kojarzy się właśnie z tym ulubionym przez wielu pokojowym kwiatem.

Skąd pochodzi fikus benjamina?

W kraju pochodzenia, czyli w Australii i na wyspach Salomona fikus benjamina rośnie na wolnym powietrzu i osiąga olbrzymie rozmiary – to drzewa, mające wysokość nawet 35 metrów. Należy do rodzin figowców.

Zachwyca bogatym, gęstym ulistnieniem i ten walor sprawia, że figowiec benjamina jest chętnie uprawiany w domowym zaciszu w postaci małych drzewek, które dają się pięknie formować. Niewątpliwie, stanowi piękną ozdobę mieszkań i tarasów. Przez część miłośników domowej roślinności jest wielbiony, inni z kolei ponoszą porażki w uprawie i twierdzą, że ten domowy figowiec jest trudny do pielęgnacji.

Jakich warunków uprawy wymaga fikus benjamina?

Gubienie liści to pierwszy sygnał, który świadczy o tym, że fikus benjamina nie ma odpowiednich warunków. Przyczyny mogą być różne, z czego pod uwagę należy brać:

  • Gleba powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Na dno doniczki należy wsypać kamyki, by zapewnić odpowiedni drenaż. Korzenie fikusa benjamina nie lubią stać w wodzie.
  • Doniczka może być nieco ciasna. Fikus wówczas lepiej rośnie.
  • Nadmiar wody nie jest wskazany, zarówno w ziemi, jak też w podstawce. Benjaminka należy polewać, kiedy ziemia jest już nieco przesuszona.
  • W odróżnieniu od naturalnych przodków z Australii, domowy fikus benjamina nie lubi nadmiernego nasłonecznienia. Woli miejsca jasne, ciepłe lecz nie południowe. Najlepiej czuje się na parapetach lub tarasach z kierunkiem wschodniej ekspozycji.
  • Fikus benjamina to roślina, która nie lubi zmian. Źle reaguje na częste zmiany miejsca, a nawet zmiany padania promieni słonecznych, stąd nie należy przekręcać donicy w kierunku słońca. Nie lubi też przeciągów. Umieszczenie go na parapecie przy nieszczelnym oknie lub w pobliżu często otwieranych drzwi tarasowych gwarantuje zrzucenie liści.
  • W naszym klimacie benjamin woli nieco odpoczywać, stąd też zimą woli lekki chłodek. Temperatura obniżona zimą do około 15-17 stopni Celsjusza zapewni mu spokojne zimowanie. należy przy tym zwracać szczególną uwagę na nadmiar wody, która zimą może powodować szybkie zrzucanie liści.
  • Raz na trzy tygodnie fikusa należy podlać nawozem. Nie ma pod tym względem specjalnych wymagań, w zupełności wystarczy mu zwykły nawóz uniwersalny.

Fikus benjamina ma opinię kapryśnej rośliny, a każdą niedogodność – przelanie, zmianę miejsca, zbyt wysoką temperaturę i zbyt niską, zmianę miejsca sygnalizuje zrzucaniem liści. Jeżeli więc wokół rośliny widać opadające listki, należy szybko sprawdzić, co jest przyczyną tego stanu rzeczy.

Warto wiedzieć, że nawet przy popełnieniu błędów w pielęgnacji fikusa można uratować. W tym celu latem można go wystawić w zacienione miejsce na tarasie, lecz mało narażone na powiewy wiatru. Na wolnym powietrzu fikus szybko zacznie się regenerować i odwdzięczy nowym ulistnieniem.

Choroby i szkodniki atakujące fikusa benjamina

Najczęściej atakowany jest przez przędziorki i wełnowce. Szkodniki należy spryskiwać odpowiednimi preparatami. Suche końcówki liści mogą świadczyć o przesuszeniu, warto roślinę zraszać.

Formowanie drzewka

Dobrze uprawiany fikus pięknie rośnie.Może osiągnąć duże rozmiary i stanowić niewątpliwą ozdobę mieszkania, szczególnie wspaniale wygląda w dużych salonach.Nie lubi konkurencji innych roślin, najpiękniej się prezentuje jako samodzielny okaz.  Roślinę można dowolnie formować, uszczykując i przycinają gałęzie, nadając oczekiwany kształt całej koronie.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *