Odzież robocza – dla bezpieczeństwa pracownika

[REKLAMA]

Odzież robocza to nieodłączny element wyposażenia pracowników. Jest niezbędna zwłaszcza w zawodach, w których jest duży kontakt ze szkodliwymi substancjami lub urządzeniami. Przy wykonywaniu pracy w takich warunkach, odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa, spoczywa na barkach pracodawcy. Można je zwiększyć również poprzez używanie odpowiedniej odzieży.

Co to jest odzież robocza i czym różni się od ochronnej?

Te dwa pojęcia są bardzo często wykorzystywane naprzemiennie, jako określenie odzieży pracownika. Zarówno jedna, jak i druga wpływa na komfort jego pracy, poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia wykonywanie szeregu zajęć. Jednak na tym podobieństwa się kończą.

Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed uszkodzeniami chemicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi. Natomiast robocza – zastępuje prywatne ubranie pracownika. Jednocześnie tę drugą można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to elementy garderoby. W jej skład wchodzą między innymi kaski, okulary i rękawice. Z kolei druga to stroje, na przykład kombinezony, spodnie czy bluzy.

Przeczytaj również: Czapki robocze – zadbaj o głowę pracownika

Ponadto odzież roboczą można podzielić również ze względu na jej zastosowanie. W przypadku, gdy praca jest wykonywana w warunkach szczególnej czystości, potrzebna jest odzież jednorazowa. Jeśli takich wymogów nie ma, wtedy pracownik korzysta z odzieży wielokrotnego użytku.

Kiedy należy korzystać z odzieży roboczej?

Sytuacje, w których pracownik powinien korzystać z odzieży roboczej jasno określa Kodeks Pracy i zapisane w nim przepisy BHP (Art. 237[7]. § 1. k.p.). Według nich odzież robocza powinna być wykorzystywana, gdy:

  • pracownik podczas wykonywania zajęć jest narażony na mocne ubrudzenie
  • jego ubranie jest narażone na rozdarcie, przetarcie, poplamienie
  • powstaje produkt wymagający dużej czystości
  • istnieje kontakt ze środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, albo zakaźnymi

Odzież robocza jest też konieczna we wszystkich sytuacjach, w których pracownik powinien być dobrze widoczny. Tu zastosowanie znajduje konkretny jej rodzaj, a mianowicie odzież ostrzegawcza. Występuje zawsze w jaskrawych kolorach – żółtym lub pomarańczowym i zawiera elementy odblaskowe. Wykorzystywana jest najczęściej wśród drogowców, którzy powinni być widoczni dla kierujących z dalekiej odległości. Sprawdzi się ona również wszędzie tam, gdzie panują niedobory światła. Dzięki temu pracownik będzie bardziej widoczny.

Jaką odzież roboczą wybrać?

Rynek odzieży roboczej jest nasycony przez wiele produktów. Niestety, nie każdy jest dobrej jakości. A to ma kluczowe znaczenie w sytuacji, w której odzież narażona jest na wiele czynników skracających jej żywotność. Dlatego dobra odzież robocza powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów, a mianowicie:

  • wytrzymałość – obecnie na rynku są produkty wykonane z nowoczesnych materiałów takich jak Tyvex, który jest nie tylko wytrzymały, ale i lekki, ekologiczny, wodoodporny oraz oddychający. Innym materiałem jest wytrzymała cordura. Dobrze sprawdza się również odzież lateksowa lub wykonana z dobrej jakościowo bawełny
  • wygoda – odzież nie powinna krępować ruchów pracownika
  • funkcjonalność – dobrze jest, jeśli posiada dużą ilość kieszeni oraz wzmocnienia

Warto pamiętać także o tym, by odzież robocza była dostosowana do pory roku. Latem musi być przewiewna, a zimą ocieplana. Trzeba zadbać też, by miała wszystkie niezbędne atesty.

Współczesna odzież robocza musi spełniać wiele funkcji. Podstawową jest poprawienie komfortu pracy, ale też kreowanie wizerunku firmy. Dlatego ważne jest, by pracownicy, zwłaszcza mający kontakt z klientami, dobrze się w niej prezentowali. Stąd tak istotne są odpowiedni krój, fason i  kolorystyka.

Źródło: Glovex – odzież ochronna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *