Uprawa arbuza, choć stanowi pewnego rodzaju wyzwanie ogrodnicze, przynosi wymierne korzyści w postaci pysznych i soczystych owoców. W polskim klimacie, wbrew powszechnie panującym opiniom, można uzyskać przyzwoity plon, hodując kilka odmian arbuza takich jak Bingo, Sugar Baby, Janosik, Złoto Wolicy, Red Star czy Rosario.
Jak wysiewać arbuza
Arbuza można wysiać na dwa sposoby: poprzez siew do gruntu lub poprzez rozsady. Wysiewu dokonujemy w okresie od końca lutego do końca kwietnia. Do tego celu należy koniecznie przygotować ciepłą szklarnię oraz foliowy tunel. Nasionka arbuza umieszczamy po 1-2 sztuki w osobnych dołkach. W przypadku przyjęcia się obu nasion słabsze należy usunąć. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, żeby arbuza wysiewać zawsze pod osłoną. Jeśli o to nie zadbamy, nawet jeśli arbuz będzie wzrastał i pojawią się kwiaty, a później owoce, ze względu na specyfikę polskiego klimatu takie arbuzy nie dojrzeją przez swój wydłużony okres wegetacji w porównaniu z innymi owocami.
Drugą opcją hodowli jest wysiew poprzez rozsady. Nasionka siejemy każde z osobna do niewielkich doniczek w ostatnim tygodniu lutego. Aby przyspieszyć kiełkowanie, przed zasadzeniem nasionek należy je namoczyć. Rozsady arbuza powinny dojrzewać w mocno nasłonecznionym miejscu lub w ciepłej szklarni. Sadzonki z doniczek wysadzamy do gruntu na przełomie maja i czerwca. Przy przesadzaniu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie naruszyć bryły korzeniowej. Arbuz przyjmie się najlepiej, jeśli nie będzie wsadzony do ziemi z gołymi korzeniami. Dlatego ziemia rozsadu, która jest mocno przerośnięta korzeniami, to gwarancja urodzajnych zbiorów.
Uprawa i pielęgnacja arbuza
Sadzonki arbuza powinny być umieszczone w ziemi w odległości około metra w rzędzie. Aby owoce arbuza dojrzały, musi być on koniecznie uprawiany w bardzo nasłonecznionym miejscu. Dlatego najlepiej zasadzić je od południa, w miejscu osłoniętym od wiatru. W takich warunkach arbuz zawiązuje najwięcej owoców i będzie najbardziej soczysty. Można go zasadzić również w donicy na balkonie, która ma pojemność co najmniej 10 l. Do jego uprawy koniecznie jest użycie wilgotnej, próchniczej ziemi. Arbuz dobrze wzrasta po zastosowaniu obornika; zastępczo można zastosować także kompost. Po posadzeniu roślin można (ale nie trzeba) przykryć glebę czarną folią, aby trzymała ciepło. W okresie wegetacyjnym należy doglądać wzrastające arbuzy pod kątem szkodników – często spotykany jest mączniak, może pojawić się także szara pleśń, przędziorki oraz mszyce. Równie ważne jest systematyczne odchwaszczanie uprawy. Jeśli chodzi o podlewanie, arbuz preferuje glebę lekko wilgotną, ale nie całkiem mokrą, dlatego dopuszczalne jest nawet lekkie przesuszenie, które może zdarzyć się podczas okresu suszy. Korzenie arbuza nie sięgają bowiem głęboko do ziemi. Nawożenie arbuza nie jest konieczne, pod warunkiem że przy wysadzeniu użyliśmy właściwej gleby i została ona odpowiednio użyźniona. Podczas dojrzewania owoców warto pilnować, aby nie miały one kontaktu z glebą, ponieważ ochroni je to nie tylko przed gniciem, ale także przed potencjalnymi szkodnikami. Gdy rośliny wydadzą owoce wielkości piłeczki tenisowej, przydatne będzie uszczknięcie części z nich, tak aby na jednego arbuza przypadało 3-5 owoców.
Warto wiedzieć, że arbuzy potrafi zniszczyć nawet lekki przymrozek, choć jeśli chodzi o inne warunki atmosferyczne znoszą one nawet opady gradu lub długotrwałą niską temperaturę w okolicach zera. Stąd wielu ogrodników decyduje się na bezpieczniejszą opcję w razie wystąpienia mrozów, jaką jest hodowla szklarniowa.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.target.com.pl – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu. |