Co warto zobaczyć w dawnej stolicy Rosji?

[REKLAMA]

Sankt Petersburg przez ponad 200 lat był stolicą Rosji. Pełnił też rolę swoistej perły kraju rządzonego przez carów. Wiele śladów tamtych dziejów odnajdziemy zresztą w wielu zabytkach znajdujących się w mieście.

Jednym z największych jest z całą pewnością kompleks pałacowy nazywany Carskim Siołem. Zespół budynków znajduje się bardzo niedaleko od miasta, można więc poświęcić jeden z wakacyjnych dni na zwiedzanie tego miejsca, a jest co podziwiać. Rezydencja carów, wśród których był między innymi Mikołaj II czy Katarzyna I. Kompleks, na który składają się nie tylko budynki pałacowe, ale też park, został wykonany w stylu barokowym. Pieczołowitość i przepych, z jaką zbudowano Sioło, budzi do dziś podziw odwiedzających je turystów, oraz znawców architektury. Inicjatorką powstania kompleksu, była caryca Katarzyna. To właśnie pałac nazywany od jej imienia jest centralnym punktem tej perły światowej kultury. Duże wrażenie robi choćby sala balowa o powierzchni 900 m2. Zdobią ją stylowe freski. To właśnie w pałacu znajdowała się zaginiona Bursztynowa Komnata, która do dziś rozpala wyobraźnię wielu historyków i poszukiwaczów kosztowności z całego świata.

Równie ważnym punktem na planie Sankt Petersburga jest tamtejsze muzeum Ermitaż. Rosyjskie muzeum narodowe jest zarazem jedną z najbardziej znanych placówek tego typu na świecie. Trudno się zresztą temu dziwić. O mnogości prezentowanych tam zbiorów niech świadczy fakt, że całość ekspozycji zgromadzonych w aż pięciu pałacach. Inicjatorką powstania przestrzeni wystawowej była caryca Katarzyna II. Dodać trzeba, że początki istnienia muzeum, łączą się ze światem literatury. Oba wątki łączy pisarz Denis Diderot, który skupował pierwsze obrazy, jakie trafiały do Ermitażu. W ogromnej kolekcji muzeum znajduje się kilkadziesiąt obrazów autorstwa Rubensa (w tym dzieło Chrystus w koronie cierniowej), a także kilkanaście prac Gauguina, a to również nie zamyka listy wszystkich obrazów namalowanych przez tuzów światowego malarstwa. Jeśli ktoś nie przepada za tego rodzaju sztuką, jest duża szansa, że po wizycie w Ermitażu może się to zmienić.

Kolejna monumentalna budowla znajdująca się właśnie w Sankt Petersburgu, to oczywiście Pałac Zimowy. To również stały punkt wielu (o ile nie wszystkich) zorganizowanych wycieczek do miasta. Tutaj również ciężko o zaskoczenie. Wybudowany w XVIII stuleciu pałac również zachwyca barokowym pięknem. To zresztą właśnie tu rozpoczęły się starcia, które dały początek rewolucji w roku 1905 roku.

Podziwiając piękno Petersburga, warto też znaleźć czas, by spróbować lokalnych specjałów. Jeśli przyjdzie do uiszczenia rachunku, można czasem natknąć się na problemy z płatnością kartą. Warto być więc przezornym i przed wyjazdem wymienić trochę złotych na ruble. Pomocny w wymianie może się okazać kantor online. Pozwala on w kilka minut zrealizować całą operację, łącznie z opłaceniem transakcji i podaniem danych potrzebnych do wysyłki. Gotówka może być dostarczona do domu lub punktu odbioru (na przykład sklep Żabka). Istnieje możliwość odbioru gotówki osobiście. W naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *