Niezwykłe nagrobki, które zawsze zwrócą uwagę

[REKLAMA]

Najwięcej nagrobków ma standardowe formy, standardowe liternictwo i treść tablic informujących, które informują po prostu, kto spoczywa w danym miejscu. I choć zwykle nie zastanawiamy się, dlaczego krewni zmarłego zdecydowali się na taki, a nie inny nagrobek, to jednak wszystko ma zwykle swoje uzasadnienie.

Okazuje się bowiem, że niektórzy postrzegają nagrobki jako wyznacznik statusu majątkowego czy nawet społecznego. Wybierają więc projekty o najbardziej wymyślnych gabarytach, o niezwykle bogatych zdobieniach i wręcz złoconych literach. Inni natomiast próbują wprowadzać nieco lżejszy klimat i stawiają na nowoczesne, lekkie projekty.

Coraz częściej jednak zdarza się, że rodzina chce rzeczywiście oddać charakter zmarłego poprzez daleko posuniętą indywidualizację, zarówno bryły samego nagrobka, jak i treści umieszczonej na nim. Trzeba przyznać, że pomysłowość krewnych bywa ogromna i niejednokrotnie oddaje charakter i osobowość osoby zmarłej. Przyjrzyjmy się bardzo ciekawym projektom.

Surowa kamienna płyta…

…z wykutym wizerunkiem podpartego buta. To dość szokujący obraz na cmentarzu. Wszystko jednak wyjaśnia umieszczony nieco niżej napis: „Tu spoczywa zmarły (na płycie widnieje imię i nazwisko), który nacisnął pedał gazu, zamiast hamulca”.

Krewni, znając zamiłowanie zmarłego do szybkiej jazdy, zdecydowali się umieścić taki napis, aby przestrzec innych. W naszym kraju to niezwykle szokujące podejście, ale nieżyjąca osoba z pewnością będzie zapamiętana na długo, nie tylko przez rodzinę.

Kamienny samochód…

…na pewno zwróci uwagę każdego, kto spaceruje alejkami cmentarza. Przecież na polskich nekropoliach królują rzeźby aniołów, Matki Boskiej oraz wszechobecne krzyże. Jakież więc zdziwienie budzi widok ogromnego samochodu.

Napis na aucie głosi, że tu spoczywa niepoprawny miłośnik motoryzacji. Trudno powiedzieć, czy na taki pomnik rodzina zdecydowała się, szanując wielką pasję zmarłego, czy dlatego, że był on ofiarą wypadku samochodowego. Jedno jest pewne, każdy zwróci uwagę na taki nagrobek.

Motor zamiast krzyża…

…też szokuje. Na prostym, płaskim, granitowym nagrobku umieszczono wykuty w kamieniu, wielki motor. Maleńka tabliczka ze zdjęciem młodego człowieka, wyraźnie mówi o tragedii.

Zmarły stracił życie w wypadku, jadąc ze zbyt dużą prędkością na swoim ukochanym motorze. Trzeba przyznać, że rodziny często robią coś takiego ku przestrodze. Być może jakiś młody człowiek zastanowi się trzy razy, zanim z piskiem opon odjedzie na motorze spod świateł.

Nagrobki w kolorze…

…pojawiają się już także na naszych cmentarzach. To wciąż szokujące nagrobki, na których stawia się ogromne kamienne płyty z realistycznymi wizerunkami zmarłych. Płyty te mają wielkość podobną do wzrostu spoczywającego w tym miejscu człowieka, na których widnieje kolorowa postać.

Ten typ nagrobków uwielbiają ponoć osoby związane ze światem przestępczym. Spotkać je można już na niektórych polskich cmentarzach, a moda ta przychodzi do nas zza wschodniej granicy, z Ukrainy i Rosji.

Epitafium w formie…

…scrabble. Na nagrobku nieżyjącego miłośnika tej intelektualnej rozrywki umieszczono planszę do gry oraz litery, sugerujące, że są one do dyspozycji zmarłego. Litery znajdujące się na planszy układają się w zestaw informacji na temat nieżyjącej osoby.

Trzeba przyznać, że kreatywność rodzin i bliskich jest wielka. Jeśli chcesz upamiętnić bliską Ci osobę w sposób niekonwencjonalny, poszukaj wykonawcy nagrobków, który jest w stanie poradzić sobie z każdym projektem.

Jest wiele dobrych zakładów kamieniarskich, chociażby www.szczerba-granit.pl, w których pracują zdolni fachowcy potrafiący wyczarować z kamienia wszystko, co tylko podpowie wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *