Czy zakupy na Allegro są bezpieczne?

[REKLAMA]

Zakupy internetowe są dziś coraz popularniejsze. Logiczne jest, że z roku na rok przez internet kupujemy coraz więcej i częściej. Szacuje się, że w tym roku wartość rynku e-commerce przekroczy w Polsce kwotę 50 miliardów złotych, a w roku 2020 osiągnie pułap 70 mld zł. Dawniej zakupy internetowe budziły niepokój z uwagi na bezpieczeństwo. Jednak również i dzisiaj pojawiają się oszustwa. Nie inaczej jest podczas zakupów na portalach aukcyjnych, z których najpopularniejszym jest serwis Allegro. Czy zakupy na Allegro są bezpieczne i jeśli tak, to jakie środki ochrony przedsięwzięto, aby chronić kupujących?

Program Ochrony Kupujących

W dobie tak dużej popularności zakupów internetowych oszustwa się zdarzają i zdarzać się będą nadal. Jak swoich użytkowników chroni Allegro? Jednym z rozwiązań, jakie podjęto w celu ochrony kupujących, jest wdrożenie Programu Ochrony Kupujących. Dzięki temu oszukani nabywcy mogą odzyskać utracone pieniądze, choć jak zwykle, także i w tym przypadku POK ma pewne ograniczenia.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z POK?

W jakiej sytuacji można w związku z tym ubiegać się o rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że tyczy się to tylko i wyłącznie zakupów, które były opłacone z góry. Nie można zatem odzyskać utraconych środków, jeśli za produkt zapłacono z dołu dopiero przy odbiorze. To jednak nie wszystko. Co istotne, górna granica kwoty, o której zwrot można się ubiegać, sprowadza się do 10 tysięcy złotych, co w większości przypadków i tak jest w pełni wystarczające.

Co ciekawe, ubiegać się można nawet o zwrot przesyłki, ale tylko wtedy, kiedy zapłata za towar miała miejsce za pośrednictwem płatności Allegro Finanse i tylko do kwoty 100 zł. Obostrzenia tyczą się również samych towarów. Środki odzyskać można w sytuacji, kiedy nie dotarł on do nabywcy oraz znacząco odbiega od odpisu w aukcji.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z POK?

Co zrobić w przypadku oszustwa? Każdy kupujący, który uświadomi sobie „zostałem oszukany na Allegro„, powinien jak najszybciej złożyć wniosek o rekompensatę. Czas, w jakim można to zrobić, sprowadza się od 14 do 180 dni. Czasu jest więc sporo, choć nie należy zwlekać.

Oszukani kupujący stosowny wniosek mogą złożyć online, co jest proste, a przy tym pozwala zaoszczędzić na czasie. Warto dołączyć do niego załączniki, które pozwolą na jeszcze szybsze zbadanie, a tym samym również i zakończenie sprawy. Wniosek jest tu rozpatrywany tak szybko, jak to tylko możliwe, a czas jego weryfikacji trwa do kilku dni. Jeśli sprawa nie jest jasna, osoby zajmujące się ich weryfikacją mogą poprosić o dodatkowe dokumenty. Wówczas z ich strony kupujący dostanie odpowiedź o dołączenie stosownych załączników. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, Program Ochrony Kupujących środki wypłaca w ciągu siedmiu dni roboczych od momentu jego weryfikacji.

Widać więc wyraźnie, że zakupy przez Allegro, nawet w przypadku oszustwa, nie muszą skończyć się stratą pieniędzy. Program Ochrony Kupujących stanowi znakomite zabezpieczenie dla znacznej części nabywców.

One thought on “Czy zakupy na Allegro są bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *