Bakteryjne zakażenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

[REKLAMA]

Bakteryjne zakażenie pochwy jest schorzeniem wynikającym ze zmiany ekologii pochwy – rozwojem mieszanej flory tlenowej i beztlenowej oraz zanikiem pałeczek kwasu mlekowego. Niemal połowa przypadków bakteryjnego zakażenia pochwy cechuje się bezobjawowym przebiegiem. W pozostałych przypadkach przeważającym symptomem jest nieprzyjemny zapach z pochwy.

Bakteryjne zakażenie pochwy – czym jest?

Infekcja bakteryjna pochwy wywołana jest przez jeden z kilku typów drobnoustrojów, jakie znajdują się w normalnych warunkach w pochwie. Schorzenie związane jest z rozwojem mieszanej flory beztlenowej i tlenowej oraz zanikiem pałeczek kwasu mlekowego. Głównym zadaniem pałeczek kwasu mlekowego jest nadawanie kwaśnego odczynu chroniącego przed inwazją bakterii chorobotwórczych. Tak więc, gdy liczba pałeczek jest zbyt niska, bądź całkowicie zanika – system obrony nie może spełnić swojej funkcji. Wtenczas dochodzi do zaburzenia naturalnej równowagi między różnymi typami bakterii. Najczęściej w nadmiarze rozmnażają się bakterie, które podrażniają śluzówkę sromu i pochwy: bakterie Coli, beztlenowe oraz paciorkowce. Pomimo iż przyczyna powstania infekcji nie jest w pełni określona, to pewna rola przypisywana jest niewłaściwej higienie intymnej, jak również stosunkiem seksualnym bez zabezpieczenia.

Wskazaniem do wizyty lekarskiej są pierwsze niepokojące symptomy mogące nasuwać podejrzenie zakażenia pochwy. Kobiety, które już wcześniej przebyły infekcję bakteryjną pochwy (a zaistniałe objawy różnią się od poprzednich) również powinny przerwać domowe leczenie i skorzystać z porad specjalisty.

Infekcja bakteryjna pochwy – objawy

Niemal połowa przypadków bakteryjnego zakażenia pochwy ma przebieg bezobjawowy. U pozostałych osób zmagających się z tym schorzeniem, objawem jest nieprzyjemny zapach z pochwy (nieświeżych ryb). Podczas zakażenia mogą również wystąpić niezbyt obfite, szarobiaławe upływy. Dodatkowo objawy dysurii, świąd bądź inne dolegliwości występują o wiele rzadziej. W trakcie badania stwierdza się niewielką ilość szarobiaławych lub szarych, homogennych upławów mających rzadką konsystencję, które przylegają do ścian warg sromowych lub pochwy. Bywa, iż zakażenie może obejmować także cewkę moczową. W takim przypadku pacjentki odczówają nieprzyjemne swędzenie, jak również pieczenie pochwy z towarzyszącym parciem na cewkę moczową. Dodatkowo kobiety mogą skarżyć się na uczucie suchości w pochwie i dolegliwości bólowe warg sromowych.

Infekcja bakteryjna pochwy – leczenie

Infekcja bakteryjna pochwy jest leczona przy pomocy zarówno preparatów w formie doustnej, jak i żeli i kremów do stosowania miejscowego. W czasie kuracji należy wstrzymać się od współżycia seksualnego aż do ustąpienia objawów ostrego zapalenia. Najczęściej leczenie opiera się o zastosowanie antybiotyku klindamycyny w postaci żelu stosowanego wewnątrz pochwy bądź Metroidazolu w postaci leku podawanego doustnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *