Jak często powinno się wykonywać analizę finansową przedsiębiorstwa?

[REKLAMA]

Analiza finansowa to doskonałe narzędzie każdego właściciela firmy, które pozwala nie tylko ocenić kondycję przedsiębiorstwa, ale również dzięki jej wynikom można podejmować bardziej świadome i przemyślane decyzje strategiczne dotyczące rozwoju firmy.

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – jak się za to zabrać?

Na początku ważne pytanie: czy taką analizę można przeprowadzić samemu, czy może warto ją zlecić osobie bardziej kompetentnej i znającej się na temacie? Analiza finansowa działalności jednoosobowej czy mikro firmy może swobodnie zostać przedprowadzona przez jej właściciela – tutaj nie ma większego sensu zlecać takie zadanie specjaliście.Danych do analizy jest stosunkowo mało, a istotność wykonanej analizy nie ma aż tak kluczowego znaczenia dla firmy. Z kolei w przypadku większych firmy zatrudniających kilkanaście osób lub więcej warto takie zadanie zlecić komuś, kto pomoże w analizie finansowej naszej firmy podczas gdy my będziemy mogli dalej swobodnie pracować nad naszymi codziennymi projektami, których z pewnością nie jest mało.

Jak często wykonywać analizę finansową?

Analiza finansowa powinna być wykonywana dość często bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Przekaże ona swojemu właścicielowi całkiem sporo interesujących informacji o stanie i kondycji finansowej jego działalności gospodarczej oraz zwiększy jego świadomość w tym temacie. Dzięki takiej wiedzy można na bieżąco kontrolować kondycję finansową firmy, lepiej zaplanować przyszłe działania rozwoje w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć niepotrzebne wydatki i nie wprowadzać firmy w zadłużenie. Ponadto analiza finansowa stanowi świetne narzędzie podczas rozmów zarówno z inwestorami, współwłaścicielami czy też bankami. Kolejnym argumentem przemawiającym za systematyczną analizą finansową jest możliwość przewidywania trendów oraz progresji firmy. Można również szybko wyłapać ewentualne błędy i nietrafione decyzje i je w odpowiedni sposób skorygować, aby na tym zbyt dużo nie stracić i wyprowadzić działania firmy na odpowiednie tory.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *