Jakie zasłony pasują do brązowych mebli?

[REKLAMA]

Wybór odpowiedniej zasłony do brązowych mebli to tylko pozornie łatwe zadanie. W praktyce bardzo łatwo popełnić dekoracyjne faux-pas. Wbrew pozorom nie wszystkie kolory pasują do brązu. Podpowiadamy, jakie zasłony pasują do brązowych mebli.

Zasłony do brązowych mebli – brąz niejedno ma imię

Bardzo trudno jest jednoznacznie zdefiniować wygląd brązowych mebli. W praktyce – tyleż brązów, ile gatunków drewna, bo nawet jasne sosnowe czy bukowe deski mają ciemniejsze, brązowe słoje. Do tego dochodzą jeszcze płyty meblowe w różnych kolorach oraz miękkie obicia mebli. Widać więc wyraźnie, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie zasłony wybrać do brązowych mebli. Czym innym bowiem jest ciepły jasny brąz przypominający świeże kasztany, czym innym ciemna czekolada, a jeszcze inaczej prezentują się chłodne odcienie brązu. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie: jakie zasłony wybrać do brązowych mebli, trzeba się przede wszystkim uważnie rozejrzeć po wnętrzu. Może się bowiem okazać, że zasłona, która ładnie wyglądała na wystawie sklepowej, nie będzie równie efektowna w domowym salonie.

Zasłony do brązowych mebli – ciepły czy zimny brąz

Złota zasada dekoratorów wnętrz głosi, iż nie należy mieszać ze sobą barw ciepłych i zimnych. Jeśli więc meble są w odcieniu ciepłego brązu, to trzeba dla nich znaleźć dekoracje również w ciepłych kolorach. Sprawdzi się ciemna żółć, delikatny pomarańcz, ciepły fiolet czy neutralna zieleń. Można też pokusić się o powieszenie szarych zasłon, oczywiście w ciepłej tonacji. Z brązowymi meblami ładnie komponują się zasłony do salonu z szarego welwetu lub weluru oraz zasłony turkusowe.
Jeśli jednak meble są w odcieniu zimnego brązu, również zasłony powinny być w podobnej tonacji. Z zimnych kolorów warto wymienić błękit, granat, zimny fiolet (ultrafiolet), srebro, zimną szarość. Przy zimnym brązie bardzo ładnie zaprezentuje się czerń.

Zasłony do brązowych mebli – zasłony a styl wnętrza

Zasłony i firanki nie powinny być wybierane w oderwaniu od pozostałej części aranżacji wnętrza. Idąc tym tropem, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli salon ma prezentować sobą minimalistyczny styl skandynawski, bardzo ładnie zaprezentują się w nim czarne lub żółte dodatki i takie same zasłony. Styl urban jungle stawia na zieleń, która przecież doskonale komponuje się z brązem. Zasłony do wnętrz w stylu urban jungle to nie tylko gładkie kupony materiału, ale też tkaniny zdobione motywami florystycznymi. Przy brązowych meblach ładnie zaprezentują się zasłony w duże, zielone liście.
Wnętrza w stylu boho w ostatnim czasie mocno nawiązują do stylu eko – dużo w nich naturalnego drewna i bieli. W takim przypadku nie będzie dekoracyjnym grzechem powieszenie białych zasłon, szczególnie w zestawieniu z meblami w odcieniach chłodnego, jasnego brązu.
Styl glamour z kolei wyraźnie preferuje ciemną kolorystykę ścian i zasłon – tu doskonałym wyborem będą zasłony w kolorze fioletu i butelkowej zieleni.
We wszystkich tych wnętrzach można z powodzeniem ustawić brązowe meble – to bardzo uniwersalny kolor dla mebli i dlatego tak chętnie wybierany. Chcąc zmienić aranżację wnętrza, wystarczy wymienić dodatki na charakterystyczne dla nowego stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *