Eleganckie i funkcjonalne lampy ogrodowe

[REKLAMA]

Nic tak nie podkreśli estetyki dobrze zaprojektowanego ogrodu, jak jego właściwe oświetlenie.

Oświetlenie ogrodu

Lampy w ogrodzie to nie tylko dekoracja, to także urządzenia pozwalające na bezproblemowe poruszanie się wśród zieleni nocą, informujące że teren jest zamieszkały, a także ułatwienie w momencie powrotu do domu. Lampy ogrodowe oświetlą drogę i teren wokół domu, a jednocześnie wypełnią ogród światłem i tajemniczymi cieniami, co znacząco podniesie jego walory estetyczne.

Instalację oświetleniową w ogrodzie warto zaprojektować na etapie tworzenia ogrodu – łatwiej bowiem poprowadzić przewody doprowadzające prąd, jeszcze przed posadzeniem roślin. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie najlepszych punktów ogrodu, w których staną stylowe lampy ogrodowe. Jeżeli z jakichś przyczyn niemożliwe jest poprowadzenie instalacji elektrycznej, warto zastosować w niektórych punktach oświetlenie solarne, które nie wymaga podpinania urządzenia do sieci elektrycznej.

Energooszczędne lampy LED

W ostatnich latach, bardzo praktycznym, a zarazem modnym działaniem jest stosowanie lamp LED. Lampy tego typu zużywają znacznie mniejszą ilość prądu, są bardzo jasne, dają światło o różnej temperaturze barwy, mogą być białe lub kolorowe.

Rodzaje lamp ogrodowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp ogrodowych, znajdziemy tu stojące wysokie i niskie, leżące – w kształcie dużych kul, wiszące do zawieszenia pod daszkiem werandy czy tarasu, oraz lampy w typie latarń, gdzie wysoko umieszczona żarówka daje dużo rozproszonego światła.

Przestrzenie konieczne do oświetlenia

Przed rozmieszczeniem lamp należy się zastanowić jakie elementy domu i jego otoczenia zostaną oświetlone. Do najważniejszych należą:

  • ścieżki, podjazdy, schody oraz przydomowy parking,
  • drzwi wejściowe, tarasowe, furtki w ogrodzeniu,
  • punkty na elewacji domu – mogą tu być wykorzystane kinkiety  zewnętrzne i reflektorki umieszczone w trawniku czy chodniku otaczającym dom,
  • niektóre rośliny i budowle ogrodowe jak pergole czy altanki, oczka wodne.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *