Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdź, co się opłaca!

[REKLAMA]

Nieruchomości od lat są dobrym sposobem na lokatę kapitału. Aktualnie znów widać boom na taką firmę inwestycji. Jednak oprócz nieruchomości takich jak działki coraz częściej nabywamy też mieszkania, które przeznaczone są do wynajmu. Tutaj stopa zwrotu może być bardzo atrakcyjna, ale tylko wtedy, gdy trafimy w dziesiątkę z naszym zakupem. Jak wobec tego wybrać dobre mieszkanie na wynajem?

Gdy poszukujemy mieszkania dobrego do wynajęcia, warto przede wszystkim spojrzeć na nie okiem potencjalnego wynajmującego. Czego oczekujemy? Czy wolimy mieszkanie mniejsze tylko dla siebie, a może duże do wynajęcia z innymi osobami? Gdzie powinno być ono zlokalizowane? To tylko kilka kwestii, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Poniżej przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Lokalizacja

To zdecydowanie najważniejszy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania pod wynajem. Najłatwiej będzie znaleźć chętnych na mieszkania położone blisko centrum, a także w okolicy uczelni, ponieważ decydują się na nie studenci. Także lokalizacja determinuje wartość nieruchomości. Dobrze położone mieszkanie sprzedamy drożej i nie będziemy mieli zwykle trudności ze znalezieniem kupującego.

Rozkład pomieszczeń

To kolejna ważna kwestia, którą musimy sprawdzić. Najlepiej, aby w mieszkaniu nie znajdowały się pokoje przejściowe, chyba że kupujemy kawalerkę. Pokoje przejściowe w dużym mieszkaniu stwarzają problemy z ich przekształceniem w sypialnie. Wobec tego nie wynajmiemy mieszkania tak dużej liczbie osób, co przekłada się na wyższe koszty na każdego wynajmującego, a w konsekwencji na większe trudności ze znalezieniem chętnych.

Okolica

To czynnik związany z lokalizacją. Dobre mieszkania pod wynajem powinno posiadać w okolicy sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, także plusem będzie obecność parku. Gdy mieszkanie chcemy wynajmować rodzinom, warto sprawdzić, czy w okolicy są żłobki, przedszkola, szkoły.

Estetyka

Wynajmujący zwracają coraz większą uwagę na kwestie estetyki. Dlatego często łatwiej będzie wynająć nam mieszkania deweloperskie w Poznaniu z nowym wyposażeniem niż to starsze, które ma meble pamiętające jeszcze czasy PRL-u.

One thought on “Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdź, co się opłaca!

  1. kazdy chce ładnie mieszkac . a wynajem ladnego nowoczesnego mieszkania to zawsze plus i napewno sie zwruci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *