Czy niani można zaufać?

[REKLAMA]

Wiele osób obawia się zatrudnienia niani dla dziecka. Czym kierować się przy wyborze odpowiedzialnej kandydatki, której będziemy mogli zaufać?

Nie spiesz się z wyborem odpowiedniej niani. Wręcz przeciwnie poświęć na to zadanie nieco więcej czasu. Zapytaj znajomych z dziećmi o rekomendacje, a także skorzystaj z portali, gdzie znajdziesz profile niań z całej Polski: www.niania.pl.Na stronie możemy przejrzeć profile niań, przeczytać więcej o ich doświadczeniu, a także wybrać te, które pracują w naszej okolicy np. niania w Poznaniu. Po takim wstępnym wybraniu kilku kandydatek przechodzimy do następnego punktu, czyli sprawdzenia referencji.

Referencje 

Zdecydowanie lepiej jest wybrać kandydatkę, która na swoim profilu ma zamieszczone referencje od rodziców dzieci, którymi już się opiekowała. Tym samym w łatwy sposób możemy sprawdzić opinię o niej, a także dodatkowo poprosić o numer telefonu do jej poprzednich pracodawców, by porozmawiać o wcześniejszej współpracy. Jeśli masz do wyboru kandydatkę z referencjami i taką bez nich, to wybierz taką, która ma większe potwierdzone doświadczenie.

Doświadczenie 

Nie zawsze im większe doświadczenie tym lepiej, jednak dobrze, gdy niania ma już jakiekolwiek doświadczenie w opiece nad dziećmi. Spójrz, czy zajmowała się już dzieckiem w wieku Twojego. Jeśli tak, to możesz się spodziewać, że będzie wiedziała, jak mu zająć czas i tym samym, jak postępować w różnych kryzysowych sytuacjach.

Dodatkowe umiejętności

Nie ma co się oszukiwać – wypadki się zdarzają. Dobrze, gdy wybrana przez Ciebie niania wie, jak udzielić pierwszej pomocy – w przypadkach skaleczenia, uderzenia w głowę, czy zakrztuszenia. Tym samym niezależnie od sytuacji będziesz wiedziała, że Twoim dzieckiem opiekuje się osoba, która zapewni mu pełne bezpieczeństwo.

Rozmowa

Po takiej wstępnej weryfikacji warto zaprosić wybrane kandydatki na rozmowę. To doskonały sposób, by sprawdzić ich podejście do dzieci, a także wypytać o niezbędne rzeczy. Należy mieć na uwadze, że nie tylko umiejętności i doświadczenie niani jest ważne, ale także to, jak się z nią dogadujemy i czy wyznaje ona podobne wartości do naszych. Jeśli tak, to współpraca będzie o niebo przyjemniejsza i nie będzie za sobą niosła konfliktów światopoglądowych i wychowawczych. Dla własnego spokoju nie warto zatrudniać niani, która ma świetne doświadczenie i doskonałe referencje, jeśli jej podejście do wychowania jest zupełnie inne od naszego.

Dzień próbny 

Po rozmowie dobrym pomysłem jest zaproszenie niani na dzień próbny. Rodzice mogą zostać wtedy w domu, ale zająć się innymi sprawami. Tym samym w każdym momencie możecie zobaczyć, co robi niania i jak się zachowuje w stosunku do dziecka. Po takiej próbie warto dać szansę niani. Jeśli jeszcze macie wątpliwości, to z początku zapraszajcie ją do pracy na mniej godzin, a potem wraz ze wzrostem zaufania, zwiększajcie ich ilość.

Nie ma w tym nic dziwnego – nie jest łatwo zaufać obcej osobie i zostawić ją ze swoim dzieckiem. Dlatego nie należy spieszyć się z wyborem niani, tylko rozsądnie i odpowiedzialnie zdecydować się na określoną kandydatkę. Pamiętajcie, że dobra współpraca niani z rodzicami opiera się na szczerości i jasnym określaniu warunków i ich egzekwowaniu – dzięki temu będziecie wiedzieć, czego oczekiwać od niani, a ona będzie w pełni świadoma swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *