Sytuacje, które przytrafiają się każdemu rodzicowi

[REKLAMA]

Wychowanie dziecka to nie tylko czytanie bajeczek, zabawa i spacery po parku. To także szereg trudności związanych z rozwojem i zdrowiem malucha. Im mniejsze dziecko, tym trudniej jest odgadnąć, jaki ma problem.

Każdy wiek dziecka niesie ze sobą pewne trudne momenty, kiedy maluchy potrzebują szczególnego wsparcia. Czasem trzeba poszukać pomocy u specjalisty, a czasem zwyczajnie przeczekać. Najważniejsze, aby zawsze trzymać rękę na pulsie i polegać na matczynej intuicji. Oto kilka zdrowotnych problemów malucha, które mogą się przytrafić każdemu rodzicowi

  • Refluks i ulewanie – noworodki i niemowlęta, szczególnie te urodzone przez cięcie cesarskie i wcześniak, mogą mieć niedojrzały układ pokarmowy. Ulewanie zdarza się praktycznie każdemu nowonarodzonemu dziecku i mija około 3 miesiąca. Jeżeli jednak dziecko wymiotuje, krztusi się pokarmem, je niechętnie i nie przybiera na wadze, należy zgłosić się do gastroenterologa na konsultację.
  • Kolki – mogą występować do 4 miesiąca życia dziecka, są zjawiskiem normalnym, jednak bardzo przykrym dla malucha i jego rodziców. Pomocne mogą być herbatki na wzdęcia, masaże brzuszka, ćwiczenia nóżek, rurki na wzdęcia, ostatecznie preparaty z esputiconem.
  • Ząbkowanie – na szczęście przebiega cyklicznie. Niektóre dzieci wymagają podania środków przeciwbólowych, inne są jedynie marudne i wystarczają im gryzaki i przytulańce. Nie zaleca się smarowania dziąseł żelami przeciwbólowymi, ponieważ w czasie ząbkowania występuje wzmożone wydzielanie śliny i taki preparat w kilka sekund trafia do żołądka.
  • Biegunka u dziecka– może się przydarzyć każdemu maluchowi, jeśli zostanie zarażony przez młodsze rodzeństwo tzw. jelitówką. Biegunka u dziecka może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić do skrajnego odwodnienia. Szczególnie w przypadku noworodków i niemowląt wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Czasem, wystarczy nawadnianie doustne, czasem podanie doustnie elektrolitów, a w ostateczności kroplówki. Maleńkie dzieci można szczepić przeciwko rotawirusom, którym spowodowana jest najczęściej biegunka u dziecka, dzięki czemu nawet jak zachorują, przejdą je łagodniej.

Pamiętajmy, aby nie zwlekać z konsultacją u specjalisty, jeśli widzimy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Zlekceważenie choroby malucha może mieć poważne skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *