Pomoc domowa – fanaberia czy znak czasów?

[REKLAMA]

Pomoc domowa- choć jeszcze kilkanaście lat temu była uważana za fanaberię, wymysł osób zamożnych, którzy nie chcą lub nie są w stanie posprzątać swoich (najczęściej przestronnych) domów, to dziś patrzy się na zatrudnienie osób sprzątających nieco inaczej. Zwłaszcza w wielkich ośrodkach miejskich osoby pomagające w sprzątaniu i utrzymaniu czystości są spotykane coraz częściej, i to nie tylko w wielkich rezydencjach, ale także w… kilkudziesięciometrowych mieszkaniach w bloku. Mówi się o tym, że każdy z nas ma jakiegoś znajomego, który korzysta z takich usług, choć być może wcale nie chwali się tym na prawo i lewo. To może wiele mówić o skali zjawiska.

Panie sprzątające to bardzo często osoby młode, które chcą dorobić sobie do swojej głównej pracy lub studenckich wydatków. Jak wygląda ich praca?

Najczęściej pomoc domowa przychodzi raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie i pomaga w utrzymaniu czystości naszych domów. Ogarnia tzw. „heavy clearing” czyli duże sprzątanie, które wymaga całościowego ogarnięcia mieszkania. Wlicza się w to mycie podłóg, okien, armatury, duże pranie czy wymianę firanek, jeśli jest taka potrzeba. To nieodzowna pomoc w okresie przedświątecznym, kiedy wszystko musi błyszczeć i nie ma prawa utrzymać się ani gram kurzu. Pomoc pani sprzątającej to także ułatwienie i odciążenie w sprzątaniu mieszkania po remoncie, kiedy należy niezwykle dokładnie wyczyścić każdy zakamarek.

Kto jeszcze korzysta najczęściej z usług pomocy domowej? Kobiety w ciąży lub młode mamy! Zwłaszcza sytuacje, kiedy przyszła mama ma nakaz leżenia i absolutnego odciążenia we wszelkich czynnościach, są powodem zatrudnienia pomocy do sprzątania. Wtedy nawet zwykłe odkurzanie czy zmywanie brudnych naczyń, a nawet czasochłonne prasowanie bywa wykonywane przez osobę pomagającą. To nieoceniona pomoc dla kobiety w takim stanie. Młode mamy, które muszą uporać się z małym dzieckiem, które muszą należycie się nim opiekować, zwłaszcza, kiedy w trakcie dnia są same w domu, również decydują się na zatrudnienie takiej osoby. To prawdziwe zbawienie. Jak widać – zatrudnienie osoby do pomocy to nie jest wynik lenistwa, ale prawdziwe odciążenie dla osób, które muszą poświęcić się czemuś lub komuś innemu. To także ułatwienie dla osób pracujących w domu. Jakże niezwykle kuszące jest nagle prasowanie, zmywanie lub robienie prania, podczas gdy mamy do wykonania nudny raport lub nieciekawy projekt? To prawdziwe niebezpieczeństwo, które możemy przepłacić zszarganą opinią lub złymi wynikami w pracy. I choć wiadomo, że jest czas na wszystko, to realna pomoc pani od sprzątania pozwoli nam na nieodrywanie się od pracy.

Jakie są korzyści z zatrudnienia pomocy domowej?

Przede wszystkim systematyczność. Czynności takie, jak prasowanie, pranie, czyszczenie prysznica, zlewu lub szafek kuchennych jest wykonywane regularnie. Nie kumuluje się kurz, a powietrze zawsze jest niezwykle czyste. To bardzo istotne dla osób, które właśnie pracują z domu, to ich przestrzeń pracy, o którą powinni dbać. Drugim istotnym plusem takiej sytuacji jest oszczędność czasu. Czas, który przeznaczyć musielibyśmy na wszystkie te czynności, które za nas wykona pani od sprzątania, możemy przeznaczyć na budowanie relacji rodzinnych, wspólnie spędzone chwile z ukochanym, na samorozwój lub weekendowy wyjazd.

Czy istnieją wobec tego jakiej minusy?

Z pewnością najważniejszym będzie to, że to kolejny wydatek, więc na taki krok – zatrudnienia pomocy – mogą sobie pozwolić zapewne nie wszyscy. Wpuszczenie do domu osoby, której zadaniem jest poukładanie bibelotów, posprzątanie pomieszczeń, może być równoznaczne z niemożnością odnalezienia jakichś przedmiotów, które zostaną przesunięte w inne miejsce.

Gdzie szukać osób do sprzątania?

Z pewnością warto popytać znajomych, często osoby z polecenia innych są naprawdę sprawdzone, solidne i rzetelne. Innym wyjściem jest znalezienie pomocy domowej w serwisie www.pomocedomowe.pl, jest to miejsce, w którym można dodawać oferty pracy, przeglądać profile osób zarejestrowanych w bazie, nawiązać z nimi kontakt. Najlepszym ułatwieniem jest możliwość poszukiwania osób według lokalizacji, co znacznie ułatwi kontakt i ewentualne ustalenia terminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *