Jak sprzedać dzieło sztuki?

[REKLAMA]

Często zdarza się, że po odziedziczeniu np. domu po dziadkach, na strychu znajdujemy zakurzone obrazy, grafiki czy rzeźby. Możemy nawet nie mieć świadomości, że są to cenne dzieła sztuki, które po sprzedaniu mogą nam przynieść całkiem pokaźne zyski. Jak sprzedać obraz czy grafikę?

Od czego zacząć?

Zanim zgłosimy się do galerii sztuki, aby sprzedać dzieło, musimy mieć jakie takie pojęcie, ile może być ono warte. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest na przykład obraz, kto jest jego autorem, z jakiego okresu pochodzi i jaki jest jego tytuł. Samodzielne ustalenie takich szczegółów nie jest łatwe. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, można skontaktować się z domem aukcyjnym, który na podstawie posiadanej wiedzy będzie mógł ustalić fakty i wstępnie wycenić zaprezentowany mu obraz.

Kontakt z domem aukcyjnym

Samodzielna sprzedaż dzieła sztuki może okazać się kłopotliwa. Indywidualny sprzedawca wydaje się niewiarygodny dla potencjalnych kupujących. Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli dzieło sztuki wystawi w jego imieniu dom aukcyjny, na przykład pieknagallery.pl. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo korzystnej sprzedaży obrazu.

Warto więc nawiązać kontakt z domem aukcyjnym i sprawdzić jego ofertę. Niektóre wymagają nawiązania osobistego kontaktu ze sprzedającym i chcą na własne oczy zobaczyć dzieło sztuki, jakim dysponuje. Pomagają także w dokonaniu wyceny, a mają w tym bez wątpienia pewne doświadczenie.

W związku ze wspominaną ofertą pieknagallery.pl można łatwo sprawdzić, czy dom aukcyjny zechce nawiązać kontakt z właścicielem obrazu czy rzeźby. Trzeba jedynie wysłać na adres mailowy galerii zdjęcia dzieła sztuki z opisem – jak najdokładniejszym oraz wszelkimi posiadanymi w związku z nim dokumentami. Pracownicy galerii po konsultacji z ekspertami skontaktują się z właścicielem i jeśli wyrażą pozytywną opinię o przyjęciu obiektu na aukcję lub do sprzedaży galeryjnej, galeria ustali warunki umowy z klientem. Tym samym to dom aukcyjny przejmie na siebie obowiązek znalezienia nabywcy na dzieło sztuki i jego sprzedaży po możliwie jak najwyższej cenie. Sprzedającemu nie pozostaje już nic innego, jak poczekać na rezultaty podjętych przez galerię czy dom aukcyjny działań.

2 thoughts on “Jak sprzedać dzieło sztuki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *