Jak zorganizować czas seniorowi, aby ten nie czuł się samotny?

[REKLAMA]

Poczucie osamotnienia bardzo często towarzyszy osobom w podeszłym wieku. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które ze względu na swój stan zdrowia większość czasu spędzają w domu. Jak zorganizować seniorowi czas, aby nie czuł się samotny?

Częste odwiedziny i wspólne aktywności

Osoby, które zdecydowały się mieszkać same, warto odwiedzać jak najczęściej. Jeden członek rodziny nie jest jednak w stanie codziennie pojawiać się w mieszkaniu seniora, dlatego warto zaangażować do pomocy wszystkich bliskich. Wnukowie, rodzeństwo osoby starszej czy dzieci – to właśnie one powinny włączyć się w codzienne składanie wizyt. Jeśli jednak senior mieszka z nami, dobrze jest rozplanować jego dzień, uwzględniając pewne domowe obowiązki, które – na miarę swoich możliwości – potrafi wykonać. Bliscy seniorów bardzo często starają się ich odciążać, tak aby mieli jak najwięcej czasu na odpoczynek. Tymczasem seniorzy lubią czuć się potrzebni i chcą mieć pewne zadania do wykonania. Dzięki temu mają poczucie, że wciąż mogą zrobić wiele dobrego. Warto pamiętać o częstych spacerach, jeśli stan zdrowia seniora na nie pozwala. Dotlenienie organizmu wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę. Dodatkowo spacerując, możemy wspólnie spędzić czas i spokojnie porozmawiać z bliską nam osobą.

Ośrodek pobytu dziennego

Wielu z nas wydaje się, że senior nie powinien czuć się osamotniony, bowiem poświęcamy mu sporo czasu po powrocie z pracy. Należy jednak pamiętać, że w miejscu zatrudnienia spędzamy około 8 godzin dziennie, a łącznie z dojazdami nie ma nas w domu około 9-10 godzin. Dla osoby starszej taka ilość czasu, którą spędzi sam w domu wystarczy, aby nabrać wrażenia osamotnienia. Co więcej, nie zawsze towarzystwo dzieci czy wnuków jest dla seniora wystarczające – bardzo często chce on porozmawiać z osobami w podobnym wieku, powspominać dawne czasy, poopowiadać o sobie. Nie ma w tym nic złego, bowiem każdy, nawet senior, potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie osoby starszej do ośrodka pobytu dziennego. Spędza się tam kilka godzin dziennie, w towarzystwie osób w podobnym wieku. Ośrodki pobytu dziennego nie tylko organizują seniorom czas, ale również zapewniają wyżywienie oraz opiekę na właściwym poziomie, dostosowanym do potrzeb konkretnej osoby. W wielu przypadkach zapisanie osoby starszej do takiego ośrodka okazuje się być najlepszym, możliwym rozwiązaniem, aby nie czuła się ona samotna w ciągu dnia. Co ważne, ośrodki opieki dziennej to nie domy seniora, bowiem po określonym czasie spędzonym w ośrodku wraca on do swojego mieszkania. Zazwyczaj działają one w tygodniu, rzadziej w weekendy i święta.

Wspólny wypoczynek nie tylko latem

Każdy człowiek potrzebuje od czasu do czasu zmienić otoczenie – dotyczy to również osób starszych, które w jednym miejscu spędzają większość dnia. Seniorzy najczęściej czują się osamotnieni w momencie, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Często wybieramy się na dwutygodniowy urlop, podczas którego do mieszkania osoby starszej nie zagląda nikt. Tymczasem doskonałym pomysłem będzie wspólny wyjazd na wczasy, oczywiście jedynie w sytuacji, gdy ogólny stan zdrowia seniora na to pozwala. Wyjechać można wszędzie – nad morze, nad jeziora, w góry. Zmiana otoczenia, a także górskie czy morskie powietrze z pewnością dobrze wpłyną na samopoczucie osoby starszej. Warto również wybrać się w podróż do rodzinnej miejscowości seniora, a przy tym dowiedzieć się nieco więcej o historii swojej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *