Czym myć panele, aby uniknąć smug?

[REKLAMA]

Podłoga znacząco skupia uwagę i ma znaczenie w odbiorze pomieszczenia. Czysta i lśniąca może stanowić o jego atrakcyjności, natomiast zaniedbana na pewno zniweczy odbiór nawet najbardziej efektownej aranżacji. Dlatego warto skupić się na podstawowej czynności jaką jest mycie paneli podłogowych. W niniejszym artykule radzimy, czym myć panele, żeby nie było smug i móc cieszyć się perfekcyjnie czystą podłogą.

Odkurzanie? Bardzo ważne.

Zanim zaczniemy mycie podłogę należy starannie odkurzyć, usunąć z niej jak najwięcej drobin, pyłków, kurzu czy innych zalegających na niej niewielkich zanieczyszczeń. Ma to o tyle duże znaczenie, że w znaczący sposób pozwala uniknąć rys mogących powstać podczas mycia niedokładnie odkurzonej powierzchni.

Lepiej nie zastanawiać się nad użyciem szczotki, lecz od razu sięgnąć po odkurzacz. Pomoże nam on efektywnie pozbyć się najmniejszych drobin oraz nie dopuści do unoszenia się pyłu i kurzu, które ostatecznie znów pokryją meble i podłogę.

Czym myć panele, aby uniknąć smug?

Najczęstszym błędem podczas mycia paneli podłogowych są źle dobrane proporcje wody do detergentu. Najczęściej jednego, jak i drugiego wystarczy niewielka ilość. Panele najlepiej myć zwilżonym mopem, z którego, przed kontaktem z podłogą, należy usunąć nadmiar wody. Doskonale służą mopy paskowe, z których łatwo odsączyć wodę, dodatkowo niwelują one ryzyko powstawania smug, szczególnie w porównaniu do mopa sznurkowego.

Skoro narzędzia są omówione to zastanówmy się z jakiego preparatu najlepiej skorzystać. Zwolennicy ekologii i tradycji polecają, czystą wodę z octem, w tym przypadku warto mieć na uwadze pozostający zapach octu. Natomiast już niewielka jego dawka dodana do wody dobrze poradzi sobie z czyszczeniem podłogi, niwelując niepożądane ślady. Nierzadko stosuje się płyn do mycia naczyń zmieszany z sokiem z cytryny. Warto przeczytać zalecenia producenta naszej podłogi, najczęściej można znaleźć tam wiele użytecznych informacji.  Większość producentów paneli podłogowych zaleca konkretne, odpowiednio przygotowane preparaty do regularnej pielęgnacji podłogi.

Jeśli zamierzamy stosować gotowe płyny warto wybrać takie, które się nie pienią, a przy okazji pozostawią przyjemny zapach w pomieszczeniu. Bardzo często to właśnie duża ilość piany jest powodem powstania nieestetycznych smug i śladów. Podczas mycia paneli nie należy używać chemii w nadmiarze – na etykietach specjalistycznych płynów podaje się zalecane proporcje. Jeżeli zdarzy się umyć podłogę roztworem ze zbyt dużą ilością preparatu czyszczącego, to zalecamy ponowne mycie, ale starannie wypłukanym mopem i przy użyciu samej wody. Koniecznie przed użyciem preparatu zapoznajmy się z zaleceniami opisanymi na butelce. Pod żadnym pozorem nie powinno się wylewać jakiegokolwiek nierozcieńczonego środka czyszczącego bezpośrednio na panele.

Panele podłogowe myj zgodnie z kierunkiem ich ułożenia.

Bardzo przydatną wskazówką, jest sposób mycia który polega na myciu wzdłuż długości paneli podłogowych, zgodnie z ich ułożeniem. Szczególnej uwagi wymagają przede wszystkim panele podłogowe o wysokim połysku, ponieważ to na ich powierzchni smugi będą najbardziej widoczne. Również do tego typu paneli można znaleźć odpowiednio przygotowane płyny do codziennej pielęgnacji. Stosując się do powyższych uwag i rad problem smug na panelach podłogowych nie powinien już spędzam Wam snu z powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *