Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?

[REKLAMA]

Obecnie coraz rzadziej kąpie się noworodki zaraz po urodzeniu. Okazuje się, że maź płodowa, ma właściwości immunologiczne i stanowi naturalną barierę ochronną. Dlatego warto odwlekać pierwszą kąpiel jak najdłużej.

Dlaczego warto odwlekać pierwszą kąpiel noworodka?

Dzięki mazi płodowej skóra dziecka jest bardziej elastyczna i nawilżona. Noworodki często mają przesuszoną skórę, dlatego częste kąpiele nie są wskazane. Najlepiej, jeśli noworodek, jak najdłużej jest pokryty mazią płodową, ponieważ chroni skórę przed utratą wody. Najczęściej dzięki mazi pozostawionej dłużej na skórze, noworodki nie mają w przyszłości problemów z przesuszoną skórą.

Ponadto maź płodowa pomaga regulować temperaturę ciała, dlatego nie zaleca się kąpać noworodka tuż po urodzeniu. Stanowi także barierę ochronną przed wirusami i bakteriami. Późniejsza kąpiel noworodka wpływa również korzystnie na karmienie piersią, ponieważ zminimalizowany jest stres spowodowany rozłąką z mamą i wynikający z wahań temperatury.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka nie musi odbywać się w szpitalu. To zależy od zwyczajów panujących w szpitalu. W niektórych placówkach myje się dziecko jedynie zwilżonymi myjkami, a pierwsza właściwa kąpiel odbywa się po powrocie do domu. Nic się nie stanie, jeśli kąpiel odbędzie się w 5-6 dobie po porodzie. Nie należy jednak zwlekać z kąpielą zbyt długo. Po powrocie do domu najlepiej wykąpać malucha, ponieważ bakterie przyniesione ze szpitala mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel?

Niezależnie od tego, kiedy odbywa się pierwsza kąpiel, powinna być krótka i sprawna. Noworodki szybko tracą ciepło, dlatego kąpiel noworodka powinna trwać zaledwie kilka minut. Ważne jest, aby przygotować wcześniej wszystkie niezbędne akcesoria do kąpieli noworodka. Woda powinna mieć temperaturę około 36 stopni Celsjusza. Do pierwszej kąpieli nie trzeba używać kosmetyków, wystarczy sama woda, a jeśli skóra jest sucha, można doda kilka kropel emolientu. Z pewnością noworodka nie trzeba kąpać codziennie, może się to odbywać co kilka dni. Tak naprawdę to zależy od decyzji rodziców.

One thought on “Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?

  1. Dokładnie. Niektórzy dziwnie na mnie patrzyli kiedy w szpitalu odmówiłam kąpania córki, a później kiedy kąpałam co dwa albo nawet trzy dni. Ale widzę, że takie podejście staje się coraz bardziej popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *