Jak zutylizować starą baterię z laptopa?

[REKLAMA]

Gdy doszliśmy już do wniosku, że bateria w naszym laptopie wymaga wymiany i kupiliśmy odpowiedni zamiennik, nie pozostaje nic innego, jak pozbyć się starej baterii i wymienić ją na nową. Jeśli mamy zdolności manualne możemy to zrobić sami, jeśli zaś boimy się sami wymieniać części lub w laptopie brak jest pokrywy ułatwiającej wyjęcie baterii, zadanie staje się nieco trudniejsze. Gdy już jednak otrzymamy swoją starą baterię, powinniśmy zutylizować ją w odpowiedni sposób. Wyrzucenie baterii do zwykłego śmietnika jest nie tylko nie ekologiczne, ale nawet niebezpieczne. Substancje znajdujące się w baterii mogą wyciekać i przeniknąć do gleby lub być wdychane przez ludzi. Gdy nie wiemy, jak postąpić z zużytą baterią, powinniśmy zastosować się do poniższych wskazówek.

Jak prawidłowo postąpić ze starą baterią z laptopa?

  • Odpowiednia utylizacja to nie tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale również obowiązek nałożony prawnie na osoby indywidualne, jak i przedsiębiorców.

  • Starą baterię możemy oddać do sklepu z elektroniką, tam zajmą się nią specjaliści. Jeśli sklep posiada co najmniej 25m2 i oferuje sprzedaż oraz kupno baterii, to ma również obowiązek przyjąć nienadające się do użytku akumulatory przyniesione przez klientów.

  • Można również znaleźć punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który powinien znajdować się w każdej gminie.

  • Bateria z laptopa powinna być poddana specjalistycznej utylizacji.

  • Zanim wyrzucimy baterię powinniśmy zadbać, aby przechowywać ją w suchym pomieszczeniu, z dala od dzieci, chroniąc ją przed słońcem i spadkami temperatury.

  • Bateria nie powinna być łamana, nakłuwana, rozkręcana itd.

  • Uszkodzenie baterii może spowodować jej wyciek lub nagromadzenie niebezpiecznych gazów, a co za tym idzie nawet wybuch czy pożar.

Więcej porad na temat baterii do laptopów mogą Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej AkcesoriaMarket w zakładce „blog” lub w dziale „baterie do laptopów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *