Trawa do zadań specjalnych

[REKLAMA]

Sztuczne trawniki cieszą się coraz większą popularnością. Kiedyś obecne jedynie na boiskach piłkarskich oraz kortach tenisowych coraz częściej znajdują zastosowanie na balkonach, a także w przydomowych ogródkach. Sztuczna trawa do ogrodu jest doskonałym pomysłem dla osób, które chcą cieszyć się zieloną trawą przez cały rok, oraz nie mają czasu na jej pielęgnację. Sprawdzi się ona również u osób, których sposób życia nie pozwala na podlewanie trawnika w czasie letniej suszy.

Historia sztucznej trawy

Sztuczna trawa zaczęła być wykorzystywana po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Stworzona została w College of Textiles, który znajduje się w Karolinie Północnej. W pierwszej kolejności trawa tego typu znalazła zastosowanie na boiskach piłkarskich. Murawa na stadionach jest bardzo intensywnie wykorzystywana co powodowało duże zniszczenia. Dodatkowo trudności z odpowiednim nasłonecznieniem oraz odprowadzeniem wody powodują, że naturalna trawa nie jest tak silna jak gdyby rosła na otwartej przestrzeni.

Sztuczna trawa stała się bardzo popularna i była umieszczana na wielu boiskach. Nie zawsze jednak zawodnicy byli z tego zadowoleni. Spowodowane było to niską wytrzymałością pierwszych sztucznych nawierzchni oraz nieodpowiednim podłożem. Trawa była umieszcza bezpośrednio na betonowej podbudowie co powodowało częste kontuzje wśród zawodników. Na szczęście przez wiele lat, technologia została rozwinięta. Obecnie stosowana sztuczna murawa znacząco różni się zarówno wyglądem jak i technologią wytwarzania od tej którą stworzono prawie 60 lat temu.

Rodzaje sztucznej trawy

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów sztucznej trawy, dostosowanych do konkretnych wymagań. Sztuczna trawa ogrodowa będzie wyglądała zupełnie inaczej niż ta zastosowana na korcie tenisowym czy na balkonie. Różnić się będzie nie tylko długością, ale także twardością jak i gęstością. W ofercie producentów znaleźć można trawę o długości od 10 mm do stosowania w przestrzeniach publicznych czy np. na siłowniach do nawet 600 mm, która bez problemu zastąpi naturalną trawę w ogrodzie.

Zalety sztucznej trawy

Montaż sztucznej trawy niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim trawa taka nie wymaga ciągłej pielęgnacji jak grabienie czy koszenie, w przeciwieństwie do swojego naturalnego odpowiednika. Dzięki temu zawsze możemy cieszyć się zieloną trawą. Dodatkowo jest ona dużo bardziej wytrzymała. Nie trzeba pokrywać od razu nią całego terenu wokół domu. Można położyć ją np. tylko na tarasie i w miejscach, w których często się przemieszczamy, przez co naturalna trawa miała by problem z rośnięciem. Takim miejscem są np. okolice altany czy grilla. Sztuczna trawa odporna jest na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie ulegnie zniszczeniu przy palącym słońcu, jak również gdy zostanie przykryta śniegiem na długie miesiące.

Trawnik ze sztucznej trawy to również niski koszt utrzymania. Nie trzeba go podlewać, nawozić, kosić i dokonywać innych zabiegów pielęgnacyjnych, które w przypadku dużej powierzchni mogą generować naprawdę pokaźne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *