Co robi adwokat w sądzie?

[REKLAMA]

Rola adwokata podczas procesu jest niebagatelna. Sprawdź, czym zajmuje się on w sądzie.

„Advocare” (wzywać na pomoc) – ta łacińska etymologia nazwy zawodu wiele mówi o roli adwokata. Jest to osoba, która świadczyć ma pomoc prawną, udzielać porad prawnych – wyjaśniając klientom znaczenie i skutki przepisów i ich wpływ na konkretną sytuację, opracowywać projekty aktów prawnych, występować przed urzędami i sądami. Adwokat to osoba, która wykonuje czynności związane z obsługą prawną swoich klientów, zajmuje się także przygotowaniem wszelkiego rodzaju dokumentacji i pism. Powszechnie jednak pierwsze skojarzenie z wykonywaniem zawodu adwokata to jego udział podczas procesów sądowych.

Adwokat podczas rozprawy działa w imieniu swojego klienta. Jest jego pełnomocnikiem w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych czy w sprawach dotyczących prawa pracy. Często spotyka się pytania: co adwokat robi w sądzie? Odpowiedź jest dość ogólna, ale klarowna – reprezentując swojego mocodawcę przed sądem zawsze działa na korzyść swojego klienta. W przypadku, kiedy klient jest podejrzanym bądź oskarżonym w sprawie karnej adwokat pełni role obrońcy. W innych wypadkach adwokat występuje jako pełnomocnik strony. Adwokaci mogą reprezentować osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności i w ich imieniu i bez fizycznej obecności wnioskować o złagodzenie kary bądź wszelkie ulgi.

Podczas rozpraw w sądzie adwokaci składają wnioski dowodowe w imieniu swoich klientów, powołują świadków a także przedstawiają zamówione opinie biegłych. Adwokat – pełnomocnik jest uczestnikiem swoistego sądowego rytuału, który czerpie ze swojej inwencji słownej i umiejętności oratorskich. Przekonywanie do swoich (strony) racji, wywieranie wpływu, obnażanie nieprecyzyjności lub niesłuszności postulatów przeciwnika i jego innych słabości – wszystko to przy pomocy słów i odpowiedniej siły perswazji. Choć w sali rozpraw liczą się głównie dowody, doświadczenie i kompetencje prawne adwokata, to właściwe wykorzystanie werbalnych i niewerbalnych nośników komunikatów pozwala na przedstawienie w sposób niezwykle efektowny swoich argumentów – a to właśnie te nie są bez znaczenia podczas podejmowania decyzji przez Sąd.

Więcej o pracy adwokata i przykładowych sprawach znajdziesz na: https://www.kancelariasobota.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *