Zastosowanie kolektorów danych w logistyce

[REKLAMA]

Zaawansowane rozwiązania technologiczne znacząco usprawniają funkcjonowanie procesów. Urządzenia do automatycznej identyfikacji są teraz niezbędne, aby zapewnić poprawność wykonywanej pracy. Jedną z idealnych propozycji jest kolektor danych, który zapewnia dużo większą automatyzację w logistyce.

Ponieważ dzisiejsza logistyka wymaga od użytkowników coraz większego zaangażowania i dostosowywania się do panujących warunków, systemy automatycznej identyfikacji muszą również iść z duchem czasu. Wcześniej większość przedsiębiorstw mogła bez problemu poradzić sobie z konwencjonalnymi czytnikami kodów kreskowych, które w całości zaspokajały potrzeby identyfikacyjne.

Kolektor danych, czy czytnik kodów kreskowych?

W nowoczesnej logistyce potrzebne są jednak dużo bardziej zaawansowane rozwiązania. Idealnym zastępcą skanera kodów kreskowych jest kolektor danych, znany też jako terminal. Czym różni się to urządzenie od konwencjonalnego czytnika? Przede wszystkim możliwościami w zakresie zbierania, magazynowania i przekazywania danych. Większość nowoczesnych kolektorów danych przypomina swoim wyglądem solidniejsze smartfony. Tak jak obecne telefony, terminale często wyposażone są w dotykowy ekran i rozbudowany aparat fotograficzny. Ten ostatni przydaje się w szczególności, jeśli chcemy wykonać wysokiej jakości zdjęcie, np. konkretnego produktu, czy etykiety.

Jak już zostało to wspomniane wyżej, kolektory cechują się wybitną wydajnością, jeśli chodzi o przeprowadzanie operacji na różnego rodzaju danych. Terminal odczyta informacje zawarte w kodzie kreskowym, zapisze je na urządzeniu, a następnie prześle do centralnej bazy danych, gdzie automatycznie zaktualizuje stan magazynu. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu połączenia 4G, Wi-Fi lub Bluetooth.

Czy warto zainwestować?

Ze względu na mnogość funkcji i zastosowanie wytrzymałej obudowy i ekranu, kolektory danych nie należą niestety do najtańszych rozwiązań. Warto jednak zauważyć, że wdrożenie urządzenia znacząco usprawnia procesy, co jednocześnie zwiększa zyski. Zwrot z inwestycji może nastąpić zatem relatywnie szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *