Przesadzanie roślin – krok po kroku

[REKLAMA]

Każdy posiadacz roślin doniczkowych powinien przesadzać je raz na jakiś czas. Czynność ta, dobrze wykonana, z pewnością przyniesie wiele korzyści. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić – a samo przesadzanie roślin może wydawać się niezwykle skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Czynność tę wykona każdy, nawet osoba, która niewiele wie na ten temat.

Krok 1: przygotowanie sprzętu

Aby poprawnie przesadzić roślinę należy zgromadzić niezbędny sprzęt. Absolutnym minimum będzie zakup ziemi, najlepiej takiej wzbogaconej o minerały. Warto zaopatrzyć się w warstwę drenażu na dno donicy. Rośliny doniczkowe przesadza się zazwyczaj z 2 powodów: doniczka jest za mała bądź dotychczasowa ziemia jest już wyjałowiona ze wszelkich minerałów. W przypadku tego pierwszego problemu należy zakupić większą doniczkę, aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Z pewnością przydadzą się rękawiczki ogrodnicze i jakaś folia do podłożenia pod przesadzaną roślinę. Najlepszym czasem w ciągu roku na tego typu czynność jest późna jesień oraz wczesna wiosna. Z pewnością nie można wykonywać przesadzania w okresie kwitnienia roślin, gdyż może to skutkować zrzuceniem kwiatów i owoców, a nawet zniszczeniem. Zima nie jest korzystną porą roku ze względu na braki światła słonecznego, w konsekwencji czego regeneracja po przesadzeniu nie będzie możliwa. Kupując doniczkę należy zwrócić uwagę na to, by miała otwory przelewowe na dnie – zapobiegnie to gniciu korzeni.

Krok 2: przystąpienie do realizacji

Kiedy sprzęt jest już przygotowany, ziemia zakupiona, a odpowiednia doniczka znaleziona to nie pozostaje nic innego jak wyjąć delikatnie roślinę wraz z ziemią z doniczki, w której aktualnie się znajduje. Należy delikatnie oczyścić korzenie ze starej ziemi. Można je delikatnie przyciąć na końcach, aby pobudzić do wzrostu. Na dnie donicy wysypujemy warstwę drenażową, czyli taką, która zapewnia dostęp do tlenu oraz odprowadza nadmiar wody. Najczęściej w tym celu używa się kamyków, kawałków porcelany lub keramzytu. Następnie usypujemy warstwę ziemi i umieszczamy roślinę przysypując ją równomiernie ziemią. Należy zwrócić uwagę, aby nie przysypać łodygi za bardzo – może powodować to gnicie rośliny, a w konsekwencji zniszczenie.

Krok 3: opieka nad przesadzoną rośliną

Po przesadzeniu o roślinę należy szczególnie dbać. Trzeba zapewnić regularne nawodnienie przez co najmniej miesiąc, a także oszczędzić bezpośrednich promieni słonecznych. Nie ma potrzeby wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów takich jak nawożenie co najmniej 5 tygodni od momentu przesadzenia. W niektórych przypadkach nie da się wykonać przesadzenia rośliny np. w przypadku, gdy ta jest zbyt duża. Warto wtedy zadbać, aby wymieniać raz na rok przynajmniej wierzchnią ziemi w doniczce. Przesadzanie wykonuje się co 2-3 lata. Jeśli roślina szybko rośnie należy wykonywać ten zabieg nawet co rok, aby zapobiec niszczeniu, braku możliwości rozwoju korzeni czy wyjałowieniu podłoża. Sam proces jest niezwykle prosty i jeśli wykona się go z odpowiednią starannością to nic złego nie powinno się wydarzyć, wręcz przeciwnie – umożliwi się rozwój roślinie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

3 thoughts on “Przesadzanie roślin – krok po kroku

  1. Fajny artykuł, roślinek przesadzać za bardzo nie lubię. Ale wiadomo, trzeba to zrobić, a jak robić, to porządnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *